K. Kappo


Harjutamise ajal või võistlustel viiakse judoka mõnikord kägistamise varal teadvuse kaotamiseni ja tema hingamine lakkab. Ta võib olla lämmatatud survest unearteritele, hingetorule või närvikeskustele pitsituse, aneemia, aju surve või vereringehapnikupuuduse tagajärjel. Kui kappo’t (turgutustehnikaid) rakendatakse otsekoheselt ei ole põhjust muretsemiseks.

Kappo arenes 18.sajandil välja kui jujitsu osa kõrvuti sappo’ga, keha elutähtsate punktide ründamise kunstiga. Mõlemasse suhtuti kui salakunsti. Õpetus oli suuline ja õpilastel oli meistri loata keelatud anda oma teadmisi üle teistele. On loodud suur hulk kappo-meetodeid, kaasaarvatud tanden-katsu (kõhu-meetod), jinzo-katsu (neeru-meetod), dekishi või suishi-katsu (turgutus uppumisohvritele) ja ishi-katsu (käe-meetod).

Neli alljärgnevat on need, millest kõige sagedamini abi saadakse. Enne mistahes turgutustehnikate rakendamist on oluline olla kindel, et miski ei takista õhu sissekäiku kannatanu kopsudesse, näiteks söök, vesi, keel või mõnu muu objekt. Toitu või muud objekti võib eemaldada sõrmedega. Kui vajalik pane keegi keelt sättima või seo kummipael ümber selle ja sõlmi ots ümber tema lõua. Kui sul on haaknõel võid sa tema keele kinnitada judogi külge. Uppumisohvri puhul tuleb kõigepealt kurnata vesi tema kopsudest välja, asetades ta nägu allapoole, pea madalamal kui tema jalad, ja rõhuda vastu tema alaselga. Seejärel keerata ta ümber ja kasutada kõigepealt so katsu’t. Parimal juhtumil rullitakse mingit silindrist eset üle kõhu ja rinna. Kannatanut tuleb hoida nii soojas kui võimalik.

Inimene, kes on kukkunud heitel teadvusetuks, tuleb kohe voodisse asetada jalad ülespoole ja hoida teda soojas. Hoidu talle ravimite andmisest ja kutsu otsekohe arst.

Sasoi-katsu

Induktiivne meetod

1-2. Patsient peab istuma teie ees, üks jalg põiki teise all. Siruta põlv ette ja pane põlveots vastu ta selgroogu, jättes enda parema kanna matilt lahti. Aja sõrmed laiali ja aseta käed tema alarindkerele, klammerdudes sõrmedega tema alumiste ribide alla. Tõmba tahapoole justkui avaks ribisid kummalegi poole, pane oma raskus õlgadele painutamaks tema keha tagasi ja suru põlve ettepoole lastes kand matini. See juhib õhu tema kopsudesse. Kui tema ribid on avanenud nii palju kui võimalik, vabasta nad. Tema kopsudest tuleb õhk välja. Korda seda protseduuri aeglaselt ja regulaarselt kümme kuni 15 korda minutis, kuni ta hakkab ise hingama. Kui sa märkad ta poolt väiksematki katset hingata proovi kaasaaidata tema liigutustele mitte aga takistada.

Eri-katsu

Hõlma-meetod

3. Põlvita patsiendist paremale ja toeta tema ülakeha vasaku käega ümber õlgade.

4. Pane enda parem käe peopesa tema kõhule, täpselt naba kohale ja suru päikesepõimiku suunas või maolohku. See põhjustab diafragmat tõusma, surudes õhu kopsudest välja.

5. Aita toimingule kaasa painutades oma vasaku käega tema ülakeha ettepoole.

6. Lõdvenda õrnalt survet laskmaks õhul siseneda kopsudesse. Korda seda protseduuri kuni hingamine on taastunud.

Kui tahad anda ravimit, ava kõigepealt parema käega lõug, kuna vasaku käega hoiad samal ajal otsmikku ja lase kellelgi teisel see suhu panna. Siis sule tema suu, hoia seda vasaku käega kinni ja rakenda eri-katsu’t.

So-katsu

Päikesepõimiku-meetod

7. Aseta patsient seljale ja kummardu kaksiratsi üle. Aseta enda käed, sõrmed üksteisest eemal, suunatuna tema pea poole, tema rinnakorvi alla. Nõjatu ettepoole ja suru tema ribide peale panemaks teda välja hingama, seejärel lõdvenda survet. Korda seda protseduuri, kiikudes ette- ja tahapoole, kuniks ta hingab omal jõul.

8. Selle meetodi variatsiooni nimetatakse jinzo katsu’ks (neeru-meetod). Patsient lamab nägu allapoole ja ülalpoolset survet rakendatakse vastu rindkeret või neere.

Kogan-katsu

Munandi-meetod

Samuti nimetatud inno-katsu’ks (skrootumi-meetod), ei ole see turgutamise vahend, vaid abi mehele, kelle munandid on löödud üles alakehasse kas hooletult rakendatud heite nagu uchi-mata, ouchi-gari või tomoe-nage läbi või jalalöögiga.

9. Aseta enda käed tagantpoolt kannatanu kaenlate alla ja sõlmi käed kokku.

10. Tõsta teda natuke ülespoole ja lase siis kukkuda. Vajadusel korda.

11. Muu võimalusena löö teda kergelt päkaga selja alaossa.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: