G. Ju-no-kata


Ju-no-katas on viisteist tehnikat kolme hulka korraldatuna. Need on antud tabelis V lk… .

KATA ALUSTAMINE

Sina, tori ja sinu kaaslane, uke, seisate teine-teisest 5,4 meetrit eemal (Pilt 1). Pöörake end ja tehke püstikummardus joseki suunas, seejärel seiske vastamisi ja tehke püstikummardus (Pilt 2). Astuge üheaegselt vasaku jalaga ette loomulikku põhiseisangusse. Alustades vasaku jalaga, liikuge ette 1,8 meetrile teine-teisest ja võtke jällegi loomulik põhiseisang (Pilt 3).

I HULK

Tsukidashi

Väljapistmine

4-5. Sinu kaaslane liigub tsugi-ashi’ga ette, parem jalg eespool. Liikumisel tõstab ta parema käe otse üles enda ette, väljasirutatud sõrmed kooshoituna.

6. Kui ta on vahetus läheduses, sihib ta käe sinu silmadevahelisse punkti.

7. Põikle löögi eest pöörates nägu paremale, seejärel astu parema jalaga tagasi ja pööra 180° paremale. Võta ta randmest parema käega altpoolt, nukid enda poole ja lükka teda ettepoole.

8. Kui tema keha on otse sinu ees, võta vasaku käega tema vasakust randmest, pöial pealpool. Siruta tema parem käsi diagonaalselt üles ja vasak käsi diagonaalselt alla.

9. Põikle tahapoole, tõmmates teda kaasa.

10. Püüdes vabastada paremat kätt, sinu kaaslane langetab parema õla ja pöörab vasakule, viies vasaku jala tagasi.

11. Seejärel haarab ta sinu randmetest ja pöörab end täielikult ümber. Sina oled vahepeal end vastassuunda ümber pööranud.

12. Ta astub parema jalaga veidi ettepoole, tõstes natuke enda vasakut kätt ja langetades parema käe, ning nõjatub taha, tõmmates sind enda rindkere vastu.

13. Seekord pöörad sina paremale, viies parema jala tagasi ja haarad tema randmetest. Jätka liikumist kuni ta seisab sinu vastas.

14. Astu vasaku jalaga ettepoole, tõsta ta parem käsi üles ja lase vasak käsi alla. Põikle taha, tõmmates ta enda rindkere vastu.

15. Langeta ta vasak käsi enda vasaku käega otse alla ja tõsta parema käega tema paremat kätt.

16. Libista enda vasak käsi üles tema õlgadele.

17.-18. Astu tagasi, alustades parema jalaga ja katkesta tema tasakaal tahapoole.

Sinu kaaslane patsutab vasaku käega korra enda vasakule jalale andmaks märku alistumisest. Vii ta tagasi loomulikku põhiseisangusse. Samuti iga järgneva tehnika puhul, alistub uke, patsutades korra käega või lüües jalaga matile, mille järel sa viid ta tagasi loomulikku põhiseisangusse.

Kata-oshi

Tõukamine õlgadest

19. Sina ja sinu kaaslane seisate näoga samas suunas, joseki sinust vasakul. Sinu kaaslane jääb seisma sinu vasakusse taganurka, tema parem jalg sinuga ühel joonel. Ta tõstab välja sirutatud parema käe õla kõrgusele.

20. Asetades parema käe sinu vasakule õlale ta lükkab sind ettepoole. Kummardud puusadest.

21-22. Tema kummardub samuti (Pilt 22 on külgvaade).

23-24. Kummardu ette nii palju kui saad, seejärel liigu järk-järgult tahapoole, alustades parema jalaga. Kui tema käsi libiseb sinu õlalt ära, haara sellest parema käega. Tee kas või kolm lisasammu tagasi, säilitades samal ajal tasakaalu. (Pilt 24 on külgvaade)

25. Sinu kaaslane telgleb enda paremal kannal paremale, seejärel astub vasaku jalaga ette ja üritab sind lüüa vasaku käe väljasirutatud sõrmeotstega silmade vahele.

26-28. Astu tagasi ja haara vasaku käega tema vasakust käest. Tõmba tema mõlemad käed üles ja painuta teda tahapoole.

Ryote-dori

Haare mõlemast käest

29. Seisa kaaslase poole 45 cm eemal. Sina oled joseki poolt vaadatuna vasakul. Ta haarab mõlemast sinu randmest.

30-32. Tõmba enda kätt tahapoole katkestamaks tema tasakaalu ette, seejärel pööra end vasakule ja haara vasaku käega tema paremast randmest altpoolt. Vabasta enda parem käsi tõmmates seda vasaku õla ligi.

33. Astu parema jalaga enda vasakusse esinurka ja siruta parem käsi üle tema parema käe.

34-35. Samal ajal kui telgled paremal jalal vasakule, haara parema käega tema käsi küünarliigese kohalt ja lõksusta see enda paremasse kaenlaalusesse, seejärel langeta puusi ja tõmba ta enda selja vastu (Pilt 35 on külgvaade).

36-37. Tõsta teda jalgu sirutades üles ja ettepoole kummardudes.

Kata-mawashi

Õlgade pööramine

38. Sinu kaaslane seisab otse sinu selja taga. Joseki on sinust vasakul.

39. Sinu partner toob käed üles õlgade juurde.

40. Ta asetab need sinu õlgadele.

41. Tõmmates vasaku käega ja lükates paremaga, ta pöörab sinust vasakule.

42. Telgle vasakul jalal nii, et sa oled temaga vastakuti ja aseta enda vasak käsi tema paremale õlavarrele, õla juures.

43-44. Libista käsi mööda tema kätt alla ja haara küünarliigesest rindkere poolt, seejärel astu vasaku jalaga tagasi ja katkesta tema tasakaal ettepoole.

45-46. Astu parema jalaga ettepoole, langeta puusad ja vii vasak jalg tagasi tema vasakust jalast sissepoole. Aseta parem õlg tema paremasse kaenlaalusesse, pane parem käsi tema paremale õlale ja tõsta teda nagu ipponseoi-nage puhul.

Ago-oshi

Lõua tõukamine

47. Alustage selja taga seisva kaaslasega, joseki sinust vasakul. Seejärel astu parema, seejärel vasaku jalaga ettepoole, telgle paremal jalal paremale ja seisa loomulikus põhiseisangus.

48. Alustades parema jalaga, sinu kaaslane liigub tsugi ashi’ga ette, tõstes liikumisel kätt, sõrmed sirgelt väljasirutatud.

49. Ta üritab parema käega lükata sinu lõua paremat külge.

50-51. Keera enda vasakut jalga, keha ja nägu vasakule. Haara parema käega tema parema käe peopesast ja katkesta tema tasakaal ettepoole. (Pilt 51 on tagantvaade)

52. Kiiguta paremat jalga ette, seejärel telgle sellel 180° vasakule, sukeldudes tema parema käe alla ja üritades seda väänata.

53. Sinu kaaslane astub vasaku jalaga ette ja üritab sind lüüa vasaku käe sõrmedega silmade vahele. Langeta puusi ja püüa vasaku käe sõrmedega lüüa tema silmade vahele. Langeta veelkord puusi ja haara tema käest vasaku käega altpoolt kinni.

54. Astu parema, seejärel vasaku jalaga tagasi ja painuta tema käed üles ja taha. Ta kiigutab paremat jalga enda ümber taha ja naaldub taha.

55. Kui tema käed on täielikult välja sirutatud, vii tema käed õlgade vastu ja katkesta tasakaal tahapoole.

II HULK

Kirioroshi

Lõikamine allapoole

56. Sina ja sinu kaaslane seisate vastakuti 90 cm teine-teisest. Sinu kaaslane viib parema jala tagasi ja pöörab paremale, nii et tema selg on joseki poole.

57. Ta tõstab parema käe pea kohale, sõrmed sirgelt ja koos.

58. Hoides jalga paigal pöördub ta vasakule sinuga uuesti vastamisi.

59. Ta teeb parema jalaga suure sammu ettepoole ja üritab parema käeservaga lüüa sind lagipähe.

60. Väldi hoopi lõua rinnale tõmbamisega, painutades ja astudes parema, seejärel vasaku jalaga tagasi.

61. Kui tema parem käsi on kõhu kohal, haara parema käega tema randmest ja alusta tsugi ashi’ga etteliikumist, parem jalg juhtimas.

62-63. Tõmba tema käsi sirgeks ja suru seda tema paremasse taganurka, katkestamaks tema tasakaalu sellesse suunda (Pilt 63 on tagantvaade).

64. Ta viib parema jala tagasi, pöörab paremale, asetab vasaku käe sinu paremale küünarliigesele ja lükkab sind ringis vasakule.

65-66. Vabasta tema parem ranne, telgle vasakul jalal vasakule ja siruta parem käsi ülespoole (Pilt 66. on tagantvaade).

67-68. Pööra end täielikult ümber, astu parema jalaga tema selja taha ja haara vasaku käega tema vasakust käest. Katkesta tema tasakaal vasakusse taganurka (Pilt 68 on tagantvaade).

69. Astu vasaku jalaga tema selja taha, seejärel paremaga.

70-71. Aseta enda parem käsi tema vasakule õlale, pööra kere vasakule ja painuta ta vasak käsi üles ja taha. Tee suur samm vasaku jalaga ta ja võta kaitseseisang.

Ryokata-oshi

Tõukamine mõlemast õlast

72. Sinu kaaslane seisab sinust umbes 45 cm tagapool. Joseki on sinust vasakul. Ta tõstab käed õlgade kohale.

73. Seejärel tõstab nad üle pea.

74. Ta laseb need alla ja asetab käed sinu õlgadele, surumaks sind alla.

75-76. Kõverda end põlvedest, lase puusad alla, vii vasak jalg tagasi ja alusta vasakule telglemist.

77. Pööra end ümber temaga vastamisi.

78. Haara vasaku käega tema paremast randmest altpoolt ja tõmba teda ette.

79. Vii enda vasak jalg parema jala taha ja jätka tema ettepoole tõmbamist. Ta astub parema jalaga ette.

80. Jätka vasakule telglemist ja aseta enda parem käsi tema randmele. Kui oled jõudnud samasse suunda kui tema, muuda vasaku käe haaret, hoides pöidlaga tema randmest väikese sõrme-poolsest küljest.

81. Astu lühikeste sammudega ette ja siruta end välja. Vii mõlema käega tema parem käsi üles ja ette, püüdes tõmmata teda enda seljale.

82. Ta paneb vastu lükates parema käega vastu sinu vasakut puusa.

83. Astu endast paremale ja pööra enda puusi vasakule, kuna samal ajal jätkad parema käega tema tõmbamist ettepoole. Astu vasaku jalaga tema selja taha ja võta kaitseseisang. Siruta vasak käsi põiki tema rindkerele ja katkesta tema tasakaal tahapoole.

Naname-uchi

Diagonaalne hoop

84. Seiske teine-teisega 45 cm-l vastamisi. Sina oled joseki poolt vaadatuna vasakul. Sinu kaaslane viib enda parema käe üles, näo vasakule poolele.

85. Ta üritab käeservaga lüüa sind silmade vahele.

86. Väldi lööki põigates taha ja võta parema käega tema paremast randmest seestpoolt.

87-88. Ta astub vasaku jalaga tagasi, pöörab vasakule ja haarab vasaku käega sinu paremast randmest. Tõmmates seda löögi suunas, katkestab ta sinu tasakaalu ettepoole.

89. Astu vasaku jalaga ette, haara vasaku käega tema vasakust randmest ja ürita katkestada tema tasakaal tema vasakusse esinurka. Vabasta enda parem käsi.

90. Ta paneb seejärel enda parema käe sinu vasakule küünarliigesele ja lükkab seda, sundides sind talle selga keerama.

91. Langeta puusad, telgle vasakul jalal paremale ja vii enda parem jalg tema taha.

92. Aseta parem käsi ümber tema piha.

93. Haara parema käega tema vööst eestpoolt ja pane enda vasak käsi tema alakõhule nagu ura-nage puhul.

94. Siruta jalad välja, naaldu tahapoole ja tõsta enda kaaslane üles. Ta hoiab enda jalgu koos ja tõstab enda käed sirgelt üle pea.

Katate-dori

Haaramine õlavarrest

95. Seisa kaaslase kõrval näoga joseki poole. Sa jääd temast vasakule.

96. Sinu kaaslane võtab vasaku käega sinu paremast randmest pealtpoolt kinni.

97. Astu parema jalaga ette, sundides tead samuti paremat jalga ette tooma ja tõsta parem käsi, peopesa allapoole, küünarliiges kergelt kõverdatud. Vabasta käsi lükates seda vasaku esinurga suunas.

98. Ta asetab seejärel enda parema käe sinu paremale küünarliigesele, pistes enda käe vasaku käe alt läbi  ja lükkab sinu ülakeha vasakule.

99. Võta parema käega tema vasak käsi, pista vasak käsi ümber tema keskkoha, langeta puusi ja tõmba ta puusale nagu ogoshi puhul.

100. Siruta jalgu ja kummarda tema tõstmiseks ette.

101. Sinu kaaslane sirutab päkki ja sirutab end seljast.

Katate-age

Ühe käe tõste

102. Seisa partnerist 2,4 meetrit eemal. Sina oled joseki poolt vaadatuna vasakul.

103. Tõstke üheaegselt paremad käed, peopesad ettepoole ja tõuske päkkadele.

104. Lähenege väikeste sammudega teine-teisele. Just enne kokkupõrget astu parema jalaga tagasi, pööra paremale ja aseta enda vasak käsi kaaslase vasakule õlale. Samal ajal astub parema jalaga ette ja langetab parema käe.

105. Haara tema paremast käest küünarliigese kohalt ja painuta tema keha endast paremale.

106. Ta sirutab end seejärel välja. Kui ta seda teeb, lükka tema paremat küünarliigest parema käega ülespoole. Lase vasakul käel libiseda alla tema vasakule õlavarrele. Painuta teda vasakule.

107. Ta üritab end uuesti sirgeks ajada. Aita teda ja hetkel kui ta on püstisirutunud, katkesta tema tasakaal tahapoole.

108-9. Libista enda vasak käsi tagasi üles tema vasakule õlale ja parem käsi üles tema paremale randmele. Tee samm tagasi, alustades parema jalaga ja kaitseseisangus katkesta tema tasakaal edasi taha, painutades tema paremat kätt üles.

III HULK

Obi-tori

Haaramine vööst

110. Seisa vastase poole 60 cm eemal. Sina oled joseki poolt vaadatuna vasakul.

111. Sinu kaaslane teeb väikse sammu vasaku jalaga ettepoole, ristab käed, vasak pealpool, tõstab need ja üritab võtta sinu vööst eestpoolt haaret.

112-13. Vii enda puusad natuke taha, võta parema käega tema vasakust randmest altpoolt ja tõmba seda enda vasaku külje vastu (Pilt 113 on tagantvaade) ja haara tema vasakust küünarliikmest altpoolt kinni. Pööra teda ringis paremale (Pilt 115 on tagantvaade).

116-17. Kui ta on seljaga sinu poole, aseta parem käsi tema paremale õlale ja jätka tema pööramist paremale (Pilt 117  on tagantvaade).

118-19. Kui ta keerab ümber jällegi sinuga vastakuti, võtab ta parema käega sinu paremast küünarliigesest altpoolt ja pöörab sind ringis sinust vasakule (Pilt 119 on tagantvaade).

120. Kui sinu selg on tema poole, asetab ta enda vasaku käe sinu vasakule õlale ja proovib sind pöörata ringis endaga vastamisi.

121. Enne kui ta jõuab seda teha, pane vasak käsi ümber tema keskkoha, haara parema käega tema vasakust käest ja kõverda enda põlvi nagu o-goshi puhul.

122. Laadi ta enda puusadele.

123. Tõsta ta maast üles nagu katate-dori puhul.

Mune-oshi

Rindkere tõukamine

124. Seiske vastamisi 25 cm teine-teisest, sina joseki poolt vaadatuna vasakul.

125. Sinu kaaslane tõstab parema käe ja surub vastu sinu rindkere vasakut külge. Põikle natuke tahapoole, seejärel too vasak käsi üles, püüa tema parem ranne enda pöidla ja sõrmede vahele ja lükka käsi üles.

126. Lükka parema käega tema rindkere paremat külge.

127.Ta põikleb tagasi ja lükkab sinu paremat kätt vasaku käega üles. Lase enda vasakul käel langeda loomulikult küljele. Ta haarab sinu vasakust randmest parema käega.

128. Ta tõmbab sinu vasakut rannet diagonaalselt alla sinust vasakule, samal ajal kui sirutad enda paremat kätt üles endast paremale.

129. Tõmba vasak käsi enda keha ees alla, langeta vasakut õlga ja astu vasaku jalaga endast paremale, tõmmates paremat õlga tahapoole. Võta parema käega tema vasakust randmest. Sinu kaaslane, langetab vahepeal parema õla ja alustab vasakule pöördumist.

130. Pöörake üheskoos, kuni te seisate seljad vastamisi. Sinu vasak käsi üleval, parem käsi all.

131. Jätka samasse suunda pöördumist, kuni olete vastakuti. Haara parema käega tema vasak ranne ja tõsta diagonaalselt paremale. Võta vasaku käega tema parem ranne ja tõmba see diagonaalselt alla endast vasakule. Katkesta tema tasakaal tahapoole.

132. Lase paremal käel libiseda tema vasaku küünarnukini ja astu parema jalaga tema selja taha.

133. Too tema parem ranne enda vasaku puusa juurde, langeta teataval määral puusi ja katkesta tema tasakaal edasi tahapoole.

Tsukiage

Althaak

134. Seisa kaaslasest umbes 75 cm eemal, sina joseki poolt vaadatuna vasakul.

135. Sinu kaaslane astub parema jalaga tagasi ja tõstab parema käe, käsi avatud ja käeselg tema poole.

136. Ta kiigutab käe all enda selja taha ja tõmbab käe puusa kohal rusikasse.

137. Seejärel astub ta parema jalaga ette ja sihib althaaki sinu lõua pihta.

138. Tõmba lõug rinnale, põikle ülakehaga tahapoole ja püüa parema käega tema rusikas kinni.

139. Samal ajal aseta enda vasak käsi tema paremale küünarliigesele, astu vasaku jalaga ette ja pööra teda temast vasakule.

140. Ta telgleb 180° vasakul jalal ja seisab jällegi sinuga vastamisi.

141. Võta vasaku käega tema paremast küünarliigesest.

142. Vii vasak jalg tagasi ja lükka käsi üles, sundides teda parema jalaga ettepoole astuma.

143. Liigu vasaku jalaga natuke ette ja suru parema käega vastu tema küünarliigest katkestamaks tema tasakaal tema poole, seejärel astu parema jalaga tema selja taha.

144-45. Siruta enda parem käsi taha üle tema parema õla ja haara tema vasakust küünarvarrest, vangistades tema parema käe ude-garami’ga (Pilt 145 on tagantvaade).

Uchi-oroshi

(mõõga raiuv) löök allapoole

146. Seiske teine-teisest umbes 75 cm vahemaal. Sina oled joseki poolt vaadatuna vasakul.

147-48. Sinu kaaslane ajab parema käe sõrmed harali ja viib selle ringliikumisega vasakule, seejärel üles peakohale.

149. Ta viib selle käe tagasi samal päripäeva liikumises, tõmmates samal ajal käe rusikasse ja viib seejärel rusika üles enda näo ette.

150. Seejärel tõstab rusika üle enda pea.

151. Astudes parema jalaga ette, üritab ta sind lüüa rusikaalusega lagipähe. Tee üks samma tagasi, alustades parema jalaga ja põika tahapoole vältimaks lööki.

152. Tema käsi läheb näo eest mööda.

153. Kui rusikas langeb sinu alakõhu juurde, haara parema käega tema randmest. Astu parema jalaga tsugi ashi’s edasi.

154. Lükka tema paremat kätt tagasi katkestamaks tema tasakaal tema paremasse taganurka.

155-56. Ta viib parema jala tagasi ja pöördub endast paremale, asetab vasaku käe sinu paremale küünarliigesele ja pöördub sinust vasakule.

157. Teljeldes vasakul jalal, astu parema jalaga tema selja taha, nii et sa seisad tema paremas nurgas. Haara tema vasakust randmest vasaku käega ja katkesta tema tasakaal tahapoole.

158. Astu ümber tema, tema selja taha.

159. Pane enda parem käsi ümber ta kaela.

160. Samal ajal kui kägistad teda parema käega, astu vasaku jalaga tagasi, vii tema vasaku puusa juurde ja rakenda käelukku.

Ryogan-tsuki

Piste mõlemasse silma

161. Seisa kaaslase poole umbes 75 cm eemal. Sina oled vasakul.

162. Sinu kaaslane tõstab enda parema käe rindkere kõrgusele, sõrmed väljasirutatud ja eraldatud keskmise ja nimeta sõrme kohalt.

163. Astudes parema jalaga ette, üritab ta pista sind keskmise ja nimeta sõrmega silmadesse. Astu vasaku jalaga tagasi, pööra vasakule ja haara vasaku käega tema paremast randmest. Tõmba kätt ette ja alla.

164-65. Ta toob vasaku jala ette võtab vasaku käega sinu vasakust randmest ja lükkab seda, vabastades parema käe. Seejärel üritab ta panna sind vaskusse taganurka pikali.

166-67. Suru parema käega vastu tema vasakut küünarliigest. Ta painutab end põlvedest ja pöördub paremal jalal paremale ümber, sukeldudes sinu parema käe alla.

168. Astu vasaku jalaga ette ja löö vasaku käe sõrmedega tema silmadesse. Ta astub parema jalaga tagasi, pöörab paremale, haarab parema käega sinu vasakust randmest seestpoolt ja üritab sind tõmmata ette pikali.

169. Astu parema jalaga tema ette, haara parema käega tema paremast randmest ja lükka vabastamaks enda vasakut kätt. Hakka teda parema käega ettepoole tõmbama. Ta surub vasaku käega sinu paremat küünarliigest.

170. Liigutamata jalgu pööra ülakeha vasakule.

171. Võta parema käega tema vasakust õlavarrest, pane vasak käsi ümber tema piha, langeta puusi ja tõmba ta enda vastu nagu ogoshi puhul.

172. Kui ta on üles tõstetud, sirutab ta jalad välja ja sirutab end seljast.

Pärast viimase tehnika sooritamist, naaske algasendisse, üks samm sinu esmasest kummardusest eespool (Pilt173). Loomulikust põhiseisangust tee parema jalaga üks samma tagasi. Vii jalad kokku (Pilt 174). Tehke teine-teisele püstikummardus, pöörduge näoga joseki poole ning tehke veel üks püstikummardus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: