9. Atemi-waza


Austus elu vastu on üleüldiselt omaks võetud, ja kui üksikisiku elu on kaalul, on mistahes vahend ohu vältimisel vastuvaidlematult õigustatud. Isegi kui vahetut ohtu elule ei ole, on võim teisi ohjeldada allikaks füüsilise ja psühholoogilise kindlusele. Ühiskonnas, milles valitseb seadus ja kord, võivad ootamatud ja ettearvamatud rünnakud aset leida halbade juhustena, kurjategijate käeläbi või tulla ka sellistest külgedest nagu lahtipääsenud tige koer. Seega iga indiviid soovib evida enesekaitse algoskusi, ja iseenesest mõistetavalt on selleks isikuks, kes võib tagada enda turvalisuse, see, kes on õppinud rünnaku ja kaitse tehnikaid. Atemi waza tähtsus on selles suhtes ilmne. Kui Kodokan judo heitetehnikad põhinevad Kito-koolkonnale, siis löögitehnikad nagu ka valutehnikad on võetud üle Tenshin shin’yo-koolkonnast.

Atemi-waza  on enesekaitse tehnikad, mille puhul rünnatakse vastase elutähtsaid punkte põhjustamaks valu, teadvusetust või surma. Neid rakendatakse ainult viimase abinõuna, kui ollakse sandistamise, vangistamise või tapmise ohus. Silmade vahele või rindkeresse või solar plexus’esse löömine ja kubemesse jalaga löömine on kõige levinumad tehnikad. Tingituna vigastuste tõenäosusest ei kasutata löömist erinevalt hetmis- ja  valutehnikatest mitte kunagi võistlemisel. Tavapäraselt harrastatakse neid kata vormides.

Suuremat osa atemi-waza’st jalgade või käte osadega, ehkki mõnikord kasutatakse ka pead. Neid klassifitseeritakse järgnevalt.

Jalg

Kand

Päkk

Põlv

ushiro-geri

yoko-geri

naname-geri

mae-geri

taka-geri

mae-ate

Käsi

Küünarnukk

Käeserv

Rusikas

Sõrmeotsad

ushiro-ate kirioroshi

naname uchi

naname-ate

yoko-ate

kami-ate

tsukiage

shimo-tsuki

ushiro-tsuki

ushiro-sumi tsuki

tsukkake

yoko-uchi

ushiro-uchi

uchioroshi

tsukidashi

ryogan-tsuki

KEHA RELVAD

Ehkki lööke võib anda erinevate kehaosadega, kasutatakse neid, mis on näidatud tabelis, kõige sagedamini. Järgnev on kokkuvõte.

Sõrmeotsad

Lööke tehakse keskmise sõrmega (tsuki-dashi) silmade vahele või mõlemasse silma keskmise ja nimetu sõrmega (ryogan-tsuki).

Rusikas

Rusikas moodustatakse pöial väljapoole. Obadusi jagatakse sõrmede seljaga, hoides käsivart sirgena või nukkidega, ranne painutatuna. Lööki allapoole antakse väikese sõrme aluse pehme pinnaga, rusikas kinni ja jõud on kontsentreeritud neljandasse ja viiendasse sõrme.

Käeserv

Pöial ja sõrmed sirutatakse välja ja hoitakse koos. Löök antakse randme ja väikese sõrme-vahelise pehme alaga.

Küünarnukk

Küünarnukki kasutatakse andmaks lööki seljataga seisja solar plexus’esse. Enne lööki hoitakse peopesa ülespoole, sõrmed väljasirutatuna ja kämmal hoitakse maapinnaga horisontaalselt.

Põlv

Hoope antakse põlveotsaga otse ette.

Päkk

Suurem osa jalalööke tehakse päkaga. Päkad on ette sirutatud  ja liikumine tuleb puusadest.

Kand

Lööke antakse kanna alusega.

ELUTÄHTSAD PUNKTID

Inimkeha evib arvukalt elutähtsaid punkte: liigesed, punktid, kus ühinevad luu ja lihas või lihas ühineb lihasega, pehmed, luude ja lihastega kaitsmata piirkonnad ja teatud kohad, kus elutähtsad organid on suhteliselt kehapinna kähedal. Neist kõige haavatavamate punktide kindlakstegemine on judosse nagu löögitehnikad isegi, pärandunud Tenshin shin’yo-koolkonnalt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: