0. Eessõna


Kõnelda judost, on rääkida Jigoro Kano’st. Kuuldes nime Jigoro Kano, meenub Kodokan.

1982.aastal täitus Kodokanil sajas viljakat tegevusaasta, sest 1882.aasta veebruaris loodi Kodokan judo ja kolm kuud hiljem, mais, pandi alus Kodokanile.

Tähistamaks Jigoro Kano suurt saavutust ja loomaks uut võimalust tema ideaalide esile tõstmiseks ja tunnetamiseks, on peetud Kodokani patronaazil arvukalt mälestusüritusi. Üks neist, uue peadojo suur avamistseremoonia, leidis aset 1984.aasta aprillis, tähistamaks Kodokani sajandat sünnipäeva ja uue Kodokani Rahvusvahelise Judokeskuse lõpuleviimist.

Professor Kano sihiks oli inimese täiustamine judo varal ja inimkonna parendamine vastastikuse õitsengu vaimus. See kõrge ideaal on Kodokani filosoofia tuumaks ja selle täitmist on järgitud lakkamatult algusest peale ja mis saab, katlemata, olema püüeldud ka tulevikus kogu maailmas.

See raamat, olles avaldatud ühe sellise ettevõtmise raames, on uus toimetis algselt Professor Kano endiste õpilaste ja järgijate poolt kokku pandud ja toimetatud 1956.aasta väljaandest. Algne töö koosnes tema õpetustest judo tehnikate ja teooria kohta. Selles uues toimetises, on originaali täiendatud nii Professor Kano teiste kirjutistega kui ka juhtivate ekspertide demonstratisoonide ja seletustega.

1956.aasta toimetis on hindamatu ajalooline dokument, mida on hakatud vaatlema kui ainulaadset judo allikraamatut. Avaldatuna Kodokani kirjastuse poolt, mida võetakse kindla lähtepunktina judo õpetamiseks ja selle väärtus on mistahes maal võrreldamatu. Loomulikult on olnud sagedasi palveid selle uueks trükiks, ent nüüdseks on see muutunud võimatuks. Seda uut ülevaadatud Kodokan Judo toimetist, seega, pakutakse vastuseks arvukatele palvetele nii Jaapanist kui ka välismaalt. Viimastel aastatel on näha judo hämmastavat rahvusvahelistumist. Samal ajal on olnud kõikjal tendents muutusteks. Selles seoses, antud küsimus ‘Mis on judo?’ on igati asjakohane ja väärib vastust.

Selgelt väljendatuna Rahvusvahelise Judoföderatsiooni määruste I paragrahvis: ‘Tunnistab [I. J. F] judona seda, mis loodi Jigoro Kano poolt’.  Judo õige ülemaailmse levimise vaatepunktilt, on igati soovitav, et judo tõeline loomus ja tähendus, nagu esitatud selles raamatus, saaks tunnustatud.

See on minu siiras soov, et kui see tähtis raamat ilmub õigel hetkel, siis seda ei loeta mitte ainult nende poolt, kes õpetavad, vaid ka nende poolt, kes samuti harjutavad ja naudivad judot.

Yukimitsu Kano,

Kodokani president

Märkus:  Nagu on osutatud ülevalpool, on see 1956.aastal avaldatud Kodokan judo parandatud väljaanne. Antud köide inkorporeerib lisamaterjali kolmest allikast. I peatükk, II peatükk esimest paragrahvist kuni viiendani olid komponeeritud inglise keeles professor Jigoro Kano poolt. Need osad ilmusid raamatus pealkirjaga Judo (Jujutsu), mis avaldati 1037.aastal Maruzen’i Kompanii poolt (Tokyo). Teised osad kirjutati Professor Kano poolt jaapani keeles ja on siin tõlgitud II peatüki viimase alateemana. See publitseeriti Hori Shoten’i poolt 1931.aasta septembris Judo Kyohon’is. Teised antud töö osad on kirjutatud Kodokani toimetuskolleegiumi poolt, nii et autori tahet ja vaimu saaks esitada ja hoida muu maailma judoõpilaste jaoks.

Sellesse raamatusse panustajad on eelpool ülesloetletud. Lisaks tuleks tähele panna, et koshiki no kata tori on Jigoro Kano ja uke Yoshitsugu Yamashita.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: