Insomnia (26): Kuidas britid infi tervitasid ehk The Last Witness (2018)

Poola-briti ühisfilm Viimane tunnistaja eelarvega ei hiilga, ka mitte kunstilise tasemega, ent see laseb lool ennast veelkord jutustada. Tegevus leiab aset 1947+ aastal ühes Inglismaa rannikul asuvas sõjapõgenike laagris, kus peamiselt poolakad ootavad pääsu kas USA-sse või mujale vabasse maailma. Mõned lasevad ka Nõukogude Poola suuvoodritel endale augu pähe rääkida ja naasevad Stalini okupatsioonitsooni. Väikelinnakest häirivad vahel põgenikke puudutavad kõlakad, vahel leitakse enesetapjaid veest või ka padrikust nööri otsast. Silma tõttu armee kutsealuste seast välja jäänud ja ajalehekse korrespondent Stephen Underwood hakkab suitsiidi vastu huvi tundma. Ta satub Loboda nime taha varjuva venelase peale, kes kannab kaasas hukatud noore ohvitseri päevikut, mille ta töölisena kaevas välja Katõni metsa massihauast. Underwood kasutab ära oma ohvitserist venda ja usub end olevat osav ka noore naisohvitseriga, kelle abikaasa MI5 ehk sisejulgeolekust palub end uurimisega kursis hoida. Ilmneb, et sõjajärgne leiborist ehk tööparteilasest Clement Attlee valitsus (1945-51) pole huvitatud nõukogude sõjakuritegude uurimisest okupeeritud Ida-Euroopas ja teeb omaltpooltki palju, et diskrediteerida Tema majesteedi maksumaksjad, kui nad selle poliitika vastu nurisevad või välispoliitilistest puudujääkidest teatada tahavad. Ajakirjanik kaotab selles olukorras kõik, mida vabas ühiskonnas on võimalik minetada – töökoha, libeda tüdruku, venna toetava õla ja soodsa üürilepingu.

Katõni sõjakuriteo all mõistetakse ajaloos kuni 22 000 Poola Vabariigi sõjavangi hukkamist NKVD poolt 1940.aasta aprillis-mais. Mitte kõik hukkamised ei leidnud aset samanimelises metsas. Küll aga on tähelepanuväärne, kuidas sakslased selle teo jälile jõudsid. Pärast 1939.aasta topeltlööki maailma tugevaima armee ja suurima poolt Poola vastu, oli nõukogudelaste meelevallas pool miljonit püssi alla mobiliseeritud vangi. 125 000 meest jäid laagritesse – neist 43 000 vahetati saksa poolele ja vastu saadi 13500, ca 45 000 ukraina ja valgevene tegelast samuti vabastati talveks. Ülejäänute hukkamiskavale kirjutas Stalin isiklikult alla. 3.aprillist algas raske töö elluviimine, neist 14 552 oli sõjavangid ja 7305 režiimivangid. Ehk 8000 sõjaväelast, 6000 justiits ja politseiametnikku ja 8000 riigitegelast ehk preestrid, ametnikud ja haritlased. Katõni metsas hukati üks admiral, kaks kindralit, 24 koloneli, 79 alamkoloneli, 258 majorit, 654 kaptenit, 17 mereväekaptenit, 3420 allohvitseri ja seitse kaplanit, 200 pilooti, vürst, 20 ülikooliprofessorit, 300 arsti, mõned sajad insenere-kooliõpetajaid ning autult visati auku paarkümmend kirjameest-ajakirjanikku. Nii kõrvaldati pool Poola ohvitseride koosseisust! NKVD tappis 14 Poola kindralit selle käsujärgselt: Leon Billewicz, Bronisław Bohatyrewicz, Xawery Czernicki (admiral), Stanisław Haller, Aleksander Kowalewski, Henryk Minkiewicz, Kazimierz Orlik-Łukoski, Konstanty Plisowski, Rudolf Prich, Franciszek Sikorski, Leonard Skierski, Piotr Skuratowicz, Mieczysław Smorawiński ja Alojzy Wir-Konas.

Esimesel korral veeti metsa varahommikul 390 meest, ent töö käis üle jõu, järgmisel korral oli kaasas juba jõukohane 250. Hukkamiseks kasutati peamiselt saksa püstolit .25 ACP Walther M2, sest nõukogude nagaanimudel 1895 kuulus eelmisse sajandisse produktiivsuselt. Hilisem kindralmajor Vassili Mihhailovitš Blohhin olevat kuu jooksul omakäeliselt saatnud teise ilma 7000 poola seotud kätega vangi. Hukatute seas oli ka 50 naist, Katõni metsa ainus naine oli leitnant Janina Lewandowska, kindral Józef Dowbor-Muśnicki tütar (1867-1937).

Kuidas sakslased jälile said?

Mitte kõik ohvitserid ei usu sama endast nagu ülemus. Ilmselt Poola sõjaväeluure oli esimene, mis julgestas ennast ja ka põranda alla kolis. Igatahes oli see vana poola sõjaväeluure, mis Poola raudteetöölistelt okupeeritud alalt korjas informatsiooni, et Katõni ja Kozelski vahelt on leitud hukatud poola ohvitseride massihauad. 1943.aasta algul kuulis sellest Abwehr, kui parun ehk Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff, kes koordineeris Wehrmachti ja Abwehri teabevahetust, edastas andmed edasi nii, et Goebbels kuulis Katõni metsa Kitsemäest!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: