Insomnia (24): Siegfried Lenzi Überläufer (2016) Erste (2020) tulemine!

Käesoleva aasta 8.aprillil istus Saksamaal 5 miljonit inimest telekanal Erste ees, et näha esilinastust Siegfried Lenzi (1926-2014) postuumselt avaldatud teosest Der Überlaufer. Novelli tüvitekst (?) valmis 1951.aastal, ent raamatulettide kõlblikuks toimetati kaks aastat pärast surma. Lenz´ile annetati 2000.aastal Frakfurti Goethe preemia ja inimesi üllatas 2007.aastal, et 18-aastane mereväelane Lenz uskus veel 1944 hiliskevadel Endsiegi kui liitus natsiparteiga. Vana kirjanik pareeris süüdistusi mittemäletamise ja kollektiivse arvestusega – küllap neid visati sinna leheküljena neilt endilt isegi küsimata! 60.aastatel oli ta jõudnud arendada lähisõprust WaffenSS mehe Günther Grassiga – siis võitlesid nad progressiivse, sotsialistliku ja avatud Ostpolitik´i eest!

Eesti keeles pole Lenz tundmatu, kõik väliskirjandushuvilised keskkooli õpilased hindasid teda kolme tõlketeose varal: Eeskuju (1987), Einstein läheb Hamburgi juures üle Elbe (1979), Saksa keele tund (1975). Ärge Super-Artursilt küsige, tema ei tea sedagi, millised Hugo teosed kuulusid kohustuslikku kirjandusse juba põhikoolis.

Kolme tunni jooksul saab selles ekraniseeringus kaasa elada mitte mereväe vaid lausa veteranist jalaväelase Walter Proska rukkikuristikele ja elukäänakutele. Aasta enne sõja lõppu on ta sõduripuhkuselt Preisimaal, suurtalus õe ja õemehe juures, naasmas, kui teda keelitatakse – jää koju, peidik on valmis. Aga Walter ikka läheb, sõidab üksi sõjalises postirongis, kui ühes veetankimisjaamas üritab erootiline poolatar Wanda samuti vagunisse lipsata. Professionaalne ja relvastatud rongisaatja pole naiivne – ta tahavad pommi panna, ent Walterile sihvakas partisan hakkab kohe meeldima. Too jätabki enne pagemist kontrolljaamas riiulile purgi, mille Walter ettevaatamatult sillalt vette viskab ja detoneerib selle. Mõne aja pärast siiski rong rööbastelt maha lastakse Poola metsavendade poolt. Walter vaevu pääseb, sest Sileesia sõduril on kütile omane vaist erinevalt teistest.

Peab ütlema, et kogu filmiettevõtmise kohta vaid Rainer Bock teeb Wilhelm „Willi“ Stehauf´ina karismaatilise rolli. Kõik katoliiklased haaravad kabuuri järgi, kui on ära näinud preestri kohtlemise juhtivallohvitseri poolt. Poolakad tahavad teada, kes ta tappis, kui Wehrmacht on lähialevist lahkunud, siis võetakse kõik raudteevalvurid poola vastupanu poolt vahi alla. Tuleb välja, et pärast taaskohtumist Wandaga küpsel väljal, oli tal õnne ka metsas üksi uitav vend partisanina maha lasta. Wanda tahab tema verd! Siiski Willi elab vastu ootusi nii poola kui kanõukogude sõjavangistuse üle ja teises seerias ajab nõukogude tsoonis sõbrad tülli.

Regimekritiker Wolfgang Kürschner päästab 1945.aasta varakevadel peategelase nõukogude sõjavangis mädanevate jalgade tõttu varemete vahelt puhastavatesse voogudesse viskamisest. Ta veenab teda poolt vahetama ja propaganda osakonnas teeb veenvaid ettasteid, üritades muljet jätta, et tal nõukogude poole matslusest ja nurjatustest aimu polnud varem. Nõukogude armee poolt hõivatud maalossis kohtab ta venelaste meelt lahutavat Wandat. Nad saavad jälle kokku ja plaanivad põgenemist. See ei õnnestu. Järgmises etapis on nad Wolfgangiga sotsialistlikku Saksamaad üles ehitamas ja tegelevad okupeeritud elanikkonnale dokumentide välja kirjutamisega. Neid üllatab Willi, kes tahab uusi dokumente. Wolfgang tahab sadisti vanglasse saata kui mitte maha lasta otsemaid. Proska paneb püsti eetikakeskuse – kes oleme meie, et kellegi üle preestri tapmise pärast kohut mõista! Willi seikleb nõukogude eeluurimisisolaatoris mõnda aega veel elu eest, kuni põgenemiskatsel nõukogude soldatitelt lähilasuga vabastuse saab! Vene okupatsiooni kujutamine hiilgab ühelt poolt olme täpsusega ja naiivsusega – mis mõttes oli Proska seal Wandaga üksi?

Sekretärin Hildegard „Hilde“ Roth teab Walteri valust, ent veenab teda oma tugeva õla vajalikkuses: nad põgenevad vene okupatsioonitsoonist brittide sektrorisse ja 1956.aastal on neil Proska maja elades pereeluga kõik joones. Kuni telekasse ilmub poola laululind!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: