1001 Stirlitzit (113): VEERIJA-BRUNO EHK HÕIVE-ARTURS

1995.aasta paiku üritasin uurida, mida Bruno Mölder ehk Artur Tsõganov USA keskkoolis luges kohustusliku kirjandusena. Ilmnes, et klassikalisest eesti kirjandusest ei teadnud ta midagi – ta polnud August Gailitist kuulnudki, midagi lugenud Tammsaarelt (ühtegi Tõe ja õiguse raamatut!), ning tal polnud aimugi, kuidas kõlas Marie Under, Johannes Semper, Friedebert Tuglas, Artur Adson, Henrik Visnapuu ja August Alle ühisnimetus. Mitte ainult kogu ENSV põhikooli ja keskkooli kohustuslik kirjandus, rääkimata omavalikulisest, polnud talle võõras, vaid ta ei osanud isegi Moby Dick´i, mis kuulub angloameeriklaste kohustuslikku kirjanduisse, autorit nimetada! Herman Melville oli esimene homonovellist? Või oli selleks keiser Nero? KGB-lt oleks oodanud rohkem, millise nn kivi alla peidab end Eikelmannide kompromant pärast II maailmasõda. Jah, Johannes Semper! Kaasaegne Eesti on häbi-Eesti, sest keskpäraselt inglise keeles nämmutamine kvalifitseerib igasuguseid muudetud nimega Moskva venelasi kõrgeteks poliitilisteks ametiteks. Vanemale põlvkonnale ka kõige kõvem-mitmekesisem keeleoskus ja ekspertiis ei vabandanud selgrootust ja poliitilist ilalõugsust. Ja kui Semperile andeks ei antud, siis miks peaks KGB-majori persesõber saama koha eesti igavikus!

Lühidalt kokku võttes ei osanud Bruno Mölder öelda, mille poolest järgnevad inimesed said väljapaistvateks ja milliste kirjandusteostega on nad maailma kaunistanud:

Günter Grass
William Golding
Heinrich Böll
Saint-John Perse
Boris Pasternak
Albert Camus
Aleksandr Solženitsõn
Mihhail Šolohhov
Ernest Hemingway
Winston Churchill
Hermann Hesse
Ivan Bunin
Knut Hamsun
Selma Lagerlöf

Mida Super-Arturs vabanduseks ütles? Et aega polnud!!! Põhikoolis käimise ajal oli mul kohustus laulda poistekooris ja mängida orkestris. Tahtsin omal valikul ka võitlussporti teha, mis tähendas tavaliselt pärast kaheksat õhtul korterisse maandumist, ent see ei seganud mul tõlkekirjandust lugeda, sest Hennu saadetud teised raamatud olid KGB tsõganite kapi peal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: