1001 Stirlitzit (111): KÕVA S Õ N A

Mõni tahab meenutada Kalde-Krebsi muuhulgas helgete tegudega. Vahest ikka saksa üllas iseloom päikesena vaatas raske saatusega löödud haavade nagu pilvede vahelt läbi ning Kesk-Euroopa kultuurimissioon tegi sammukese edasi, kõikide nende peksmiste, anaalvägistamiste, pärandivarguste ja küsitlustapmiste kiuste. Ent tuleb ikka nii välja, et isehakanud kohtunike arvates eestlased on sündinud natsionalistid ja saksa kultuur pole milleski vastutav!

Niisiis, ühel harval korral enne 80.aastaid, kui mind enam ka nädalaks KGB seersant Kalde järelvalve alla ei usaldatud, kutsuti Kalde töökorterisse tumedajuukseline pruunikas ülikonnas pigem pikemakasvuline mees. Oli kaevatud, et ta ametikohajärgselt, ülemusena, end kellelegi tudenginoorikule peale surunud, ja siis veel teise kolleegi, vist naistsoolise, varal manipuleerinud kollektiiviga, et ü l e k o h t u s e l t töötulemusi üle lüüa. Oli veel teisi süüdistusi, nn sebimistes ja tööluusides-joomingute korraldamises, mida Kalde siiski üleliia pahaks ei pannud. Lapsena oli mul raske aru saada, mis peamist rolli nõukogude korras karistamiseks pidi mängima.

Ent seekord kaebajatel ei vedanud. Seersant tundis Füüsiku perekonda. Narva kaudu. Ja vuntsidega mees polnud ka suu peale kukkunud vaid oskas isegi ära arvata kaebuse taga seisva ringi. Ta oli just peatoimetajana ülikoolis välja andmasvenekeelsete artiklite kogumit ja sellest privileegist sündisidki need intrigiid pealekaebustega. Lõpuks, kui seersant nõutult seisis ja aru sai, et talle oli valetatud, kuna tema jaoks oli asi halvalõhnaline Narva diasporaasse kuulumise tõttu, küsis Füüsik, et mis nüüd teha, et ega tema elab ka persetrahvi selle ülekohtuse süüdistuse pärast üle. Aga Kalde punastas nüüd ja saatis ta lausa häbelikult minema. Ta pidas Füüsiku esinemist väga mehelikuks. Siiski tuli keegi ja käis peale, et tuleb mingil kombel karistada. Kalde muutus tundeliseks, ta rääkis väikese Füüsiku pere loo, mida terve Eesti paistis teadvat – ei, ei olnud ta esivanem kalduvustelt vägivaldne, vanem vend võttis tema raha ära, selleks et too peret ei saaks luua! Ja tormas tundeliselt toast nagu mutt töinates välja, et temal, narvalasel, selline sitane töö on!!!

Ja kutsus välja selle, kes oli kaebuse taga. Anaalkomando passis teises toas samal ajal. Vaibal seisis lühikest kasvu hallis ülikonnas mittemidagi ütleva välimusega 20.aastate alguses, mitte vanem, noormees. Ta oli tubli komnoor olnud, komsmolisekretär. Ka tema vanemad ja suguvõsa olid parteilased – seda viimast sõna kasutas ta ise uhkusega. Ta oli samasuguse pealekäimise, KGB sekkumisega ja tutvuste viljana võetud Füüsika Instituuti tööle. Ent ennäe imet, keegi ei kavatsenudki tema nime TÜ Toimetistesse kirjutada ainult seetõttu, et ta sinna hingekirja kanti. Artiklikirjutamise au kuulub ainult sisulise töö tegijatele ja see paistis talle ülekohtusena, mida tema muuta tahtis! Nii paljastaski vestlus, et see parteihiirekeste tõugu komsmolilutikas oli KGB-le kaebuses valetanud. Ent selle asemel, et kott pähe tõmmata ja nõukogude korra printsipiaalsust näidata sõnas Vlassovi tsõgan tuppa kutsutud meeste ees: “Kui sa mulle veelkord valetad, siis teen ma sulle isiklikult koos selle komandoga perse!!!”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: