Insomnia (20): YLE ORIGINAL SERIES

2019.aasta aprillis näitas Soome televisioon vaatajatele Põhjala meedia vastust sakslaste ülimenukale spiooniseriaalile Deutschland 83 ja 86 pealkirja all Invisible Heroes (2019), kus Tšiili Vabariiki soome suursaadikuks määratud Brotherus abikaasaga varjas kuni maalt president Urho Kekkose otsusel lahkumiseni 1974.aastal 2000 vasakpagulast, kellest 182 leidis varju Soome Vabariigis, ülejäänud teenisid välja saatuse DDR-s. Kuueosalisel seriaalil õnnestub kahes viimases jaos ka igavaks minna, ehkki esimene seeria algab paljulubavalt arstiharidusega esisotsialist Salvador Allende (1908-1973) valitsusaja (1970.aasta sügis- 1973.aasta 11.september) puuduste näitamisega, kuni jõuab CIA laimamiseni. Oma pereelamust väljatõstmisest piisab sarnase kogemusega eestlastele tšiillaste motivatsiooni mõistmiseks mitte jätta materjali kehvikustest ülevõtjatele-natsionaliseerijatele maakruntidele kannakinnitamiseks. Armee ülemjuhataja Rene Schneider maksis eluga selleks, et paljuga (plurality) ehk 36% (ja mitte enamusega, milleks on +51%) ära valitud Allendet kohe kõrvale ei lükatud ja pagendusse ei aetud. Schneider lubas täita konstitutsiooni ja austada rahva demokraatlikku valikut. Moodustatud koalitsioon Unidad Popular alustas sellest, et kuulutas Tšiili olevat ekspluateeritud parasiitlike välismaiste ja koduste kapitalistide poolt. Esimesena natsionaliseeriti vasekaevanduskorporatsioonid (Kennecott ja Anaconda), mis seni andsidki peamise eksporditulu riigile. USA kaotused ei piirdunud vaid kaevanduste vaid ka teiste tööstusharude ja pankadega. Loomulikult lubas US president Nixon kodus, et kodanikud saavad legaalselt teenitud vara tagasi ja USA ei hakka sotsialiste õlitama! Milline riik seda ei teeks? Venemaa või?

Riigistama hakati ka suurkrunte ja põllumajandusfirmasid. Põllutööliste maa-artellid pärast nn revolutsioonilist pööret agraarettevõtluses 10-15miljonilist natsiooni ära toita ei suutnud ja 1971.aastal hakkas toitu poodides nappima ning lisa toodi Argentiinast valuuta eest. Lõpuks raha juurdetrükkimine viis 288-500% inflatsioonini ning suurte väljavaadetega maalt linna asunud noorte pereemade päev hakkas seisnema kella kuuest hommikul moodustavates leivasabades kuni viimaks ei taganud kõige varasem kukk toiduga naasmist. Poodidest ei olnud midagi osta! Süüdistada selles USA-d ja CIA-d on liiga vähe pakkuda okupatsioonilise Punaarmee südikusest, kelle kohalolek samuti Ida-Euroopas kaubajätkuvust kärpis või alaliselt tõi kaasa defitsiidi. Plaanimajandus ei ole majandus! See ei ole ka nn tõstmismeetod nagu valelikult siiani mõned vene propagandistid vabandavad okupatiivset rüüstetegevust, kui nõukogude bolševikud istusid vampiiridena okupeeritud rahvaste kukil. Enamgi, Allende pooldajad asendasid vanu ametiühinguid, nt kaubaveoametiühinguid, kus riikliku planeerimise teel üks sai uued varuosad, kui mitte autod, kütuse ja paremad teed, ent ikkagi kaubanduslogistika ei paranenud, sest kommunistid ongi majandusluuserid, kes peavad vastu niikaua, kuni on kedagi lüpsta või riisuda! Allendet ei aidanud ka diplomaatiliste suhete avamine Põhja-Korea, Hiina Rahvavabariigi, Põhja-Vietnamiga, Albaaniaga ja eriti Kuubaga. Keegi revolutsiooniline Teitelbaum, kes oli saanud rahvuskogusse demokraatlikult valituks, pidas hädatarvilikuks arvestada 500 000 kuni 1 miljoni inimese hukkumisega tulevases Tšiili klasside vastasseisus. Ka Allende arutles avalikult, et pahandused kuuluvad juba teooria poolest asjasse, mitte sugukõlvatustele, paganlikule iidolikultusele vmt vastuhakkamise pärast nagu Kristuse ütluse puhul, vaid põhimõtteliselt klassid ei peagi läbi saama! Niikaua kuni on majanduslikud erinevused võideldakse! Seevastu 1973-1990 kindral Pinocheti võimuhaaramise ajal kadus jäljetult 2279 või 3065 inimest ja represseeriti 31 947-40 000. 18 aasta kohta tähendab see väidetavates tapmistes natuke rohkem kui 150 inimest aastas. Kuivõrd Eesti elanikkond on 10x väiksem, siis korreleeruks see Eestis 15 kommunisti tapmisega aastas kahe kümnendi jooksul! Keskmine Tartu õllelauadiskursus peab seda väga mannetuks resultaadiks – ainuüksi nõukogude okupatsiooni esikümnendil suutis sporaadiline metsaskonutamine rohkem statistilist kahju ülemaailmsele revolutsioonile põhjustada, kuna vastukaaluks jätame siin arvestamata kommunistlikud repressioonid kodanikele ja majandusrõhumise teel tekitatud kahju Eesti rahvastiku koosseisule!

1971.aasta 1.detsembril korraldasid ca 5000 noort naist Tühjade pottide-pannide marsi, et protestida sotsialistliku valitsuse võimetuse vastu kaubaliikumist organiseerida. Nõude kolinal liikusid nad presidendipalee, La Moneda ette. Teel kohtasid nad muuhulgas vasakäärmuslaste ja presidenditruude MIR noormeeste vastupanu – neid loobiti juurviljadega, parimal juhul löödi jalaga istmikusse, ent mõni naine sai avalikult tõsise keretäie – kokku oli 160 vigastatud naist. Kodanlasi selline järgnevate aastate jooksul tüüpiliseks saanud konfrontatsioon šokeeris, kus osapooled loobusid rahumeelsest meeleavaldamise õigusest ja vasakpoolsete algatusel lööminguid korraldati. Valitsus talus ja tuli ette ka õlalepatsutusi – poisid on noored ja idealistlikud! 1972.aasta märtsis tõi Kuuba lennukompanii Pudahueli lennuvälja kaudu MIR organisatsioonile jt relvi, mis ilmselt märgistas püüdu paralleelarmeed luua. Ent läks veel poolteist aastat tühje lette, laohoonte-äride rüüstamislainet (mis praegu kordub USA-s), enne kui eelmine president Eduardo Frei Montalva (1964–1970) esitas avaliku palve takistada sotsialistliku presidendi ja valitsuse jätkumist. 1973.aasta kongressi valimistel sai Allende-vastane opositsioon 55% häältest, ent ka Allendel osutus endatagusust kasvatada 36% juurest 43%. Opositsioon oli pettunud, sest lootis 2/3 enamusega tagandada sotsialist Allende.

Augusto Pinochet Ugarte sai ametisse kaks nädalat enne 11.septembrit 1973.aastal – ta oli Santiago komandandina maha surunud tankirügemendi ülestõusu 29.juunil “Tanquetazo” ja ära teeninud Allende usalduse!

Ehk enne kui nostalgiliselt Soome YLE produktsiooni asuda nautima, meenutagem okupatsiooniaega Eestis ja ka kestvaid omandivaidlusi sundüürnekega, et mitte hukka mõista farmereid-talurahvast, kes valitsuse arusaama järgi ka kompensatsioonita võisid lihtrahva hulgas pärast sotsialistlikku revolutsiooni edasi elada. Et veel kolm aastat jätkuks see? Tõsi, on mõnevõrra traagiline, et kui pärast lennuüksuste rünnakuid presidendilossile Allende tegi enesetapu ja alla andis ihukaitsest 23 meest, siis üle elas vangistuse vaid neli meest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: