1001 Stirlitzit (105): YLEKYLALINE

Mul ei oleks midagi selle vastu, kui mõni vara-tunnistaja ehk ka kõrvalvaataja kirjutaks mälestusi samast teemast. Ma kinnitan, et mina kedagi vaenama sellepärast ei hakka, kui ta noore Tsõganovi plära või Kalde hooplemist ära trükib. Sest mingis kontekstis paistis, et Ülle Karakulkol saladusi polegi. Enne 80.aastat võis ta mõne minu jaoks suvalise komnoorena paistva inimese juuresolekul, ehkki pigem mingi KGB juhtmekesega, päise päeva ajal väljas vesteldes jutujätkuks, mis tema töövõitude loetelu sisaldas, osutada väikesele helepruunide juustega poisile, ehk siis minule – “näed, ema on luuraja ja tema on nüüd siin!” Muidugi tehti selline ülbe märkus Mamma häbistamiseks, et tema ilmumine Havanna lennurajalegi 1976.aasta oktoobris ei suutnud takistada USA-st ebaseadusliku piiriületamisega väljaviidud väikelapse Nõukogude Venemaale küüditamist. Tema reeturlik ja sorav Itaalia temperamendiga plahvatus jahmatas nn evakueerimismeeskonda. Kas nad tõesti arvasid, et ta on VALE? See oli diplomaatiline skandaal, ent “au” seisnes Kütt-Eikelmannide pere ründamises, selleks et iga nobelist, miljonär, diplomaat või aristokraat enne mõtleks, kui nende külalislahkuse valib ja üle kinnisvara läve astuks. Ja teistpidi – milliste teenete ja kaitstusega usub endine okupatsiooni ÜLKNÜ põlvkond end pärjatud olevat. Kindlasti on nad välja teeninud kui mitte samasuguse või suuremagi au, kõigi oma eelneva eitamiste-äraandmiste või sitase päritolu kiuste ja nad võivad olla kogu oma suguvõsadega kindlad USA kui pealiitlase luureorganisatsioonide+armee kõikumatule kaitsele? Tõesti või? Vanemohvitser Kütt tuli mulle kõrges eas nagu varjaag relv käes Iraaki järele, ent kui teil sellist Südant rinnus ja eelist pole teatada “Mina olen CIA!”, siis võiks hakata higistama ja õigust jagama neile, kellest teil raskes olukorras tõesti kasu võib olla!!

Miks ma seda kirjutan? On vaja mingit tõuget, et inimesed oma kokkupuudetest Kalde-Krebsi KGB-diletantidega kirjutaks. Nende probleem oli geneetiline, seisnes sellest, kust nad olid võetud ja mida nende vanemad esindasid muuhulgas enne 1940.aastat!

Võib-olla ka see lugu aitab. Algkooli ajal tahtis koolivend, kellega ma esimesel koolipäeval pinki olin jaganud, Üllar Peterson mulle Eerika paneelmajja külla tulla. Ent ta ei teadnud korterinumbrit. Selle asemel, et klassipäeviku tagant aadressi vaadata, otsis ta välja mingi variandi “oma ema töökoha” kaudu. Seal esines “Elsa Karolin” endiselt “Üllena”. Nii juhtuski, et ühel pigem suvisel päeval nägin Üllarit väljumas Tartu Tõnissoni krundi Eerika paneelmaja II trepikojast ja teretamata taas linna poole kiirustamas. Tegelikult olin ma varem käinud Üllet sellest trepikojast ära kutsumas, kui talle omakorda IV trepikotta oli järgi tuldud. Iga trepikoja esimesel korruse mademel, vasakpoolse ukse kõrval oli ca 30X30 cm teadetetahvel, kus olid korterinumbrid nimedega. II trepikojas oli stendil Ülle, aga IV sektsioonis oli minu korteri numbri taga “Elsa Eikelmann”. Komnoored sodisid selle nime taha korduvalt dollarimärgi, sest erinevalt teistest olevat nende teada see elamispind valuutaga välja ostetud!

Ma üritasin Üllariga sellest külaskäigust rääkida. Et kas mind tutvustati seal vabakäigu vangina vmt. Ta oli lakooniline – talle teatatud sealt, et ma ei ela seal, Ülle pole minu ema ja aeti minema! Hiljem keegi lisas, et ta olevat kahele tšekistile peale sattunud. Ehkki juba esimeste ärakutsumiste ajal kuulsin Ülle II trepikoja korteril olevat tsõganipesa hellitusnime, sattusin ma alati rahvakogunemiste puhul sinna ja pidasin ukseavajaid pelgalt külalisteks. Üllar aga olevat kohtunud seal püksata Artur Tsõganovi ja valmiolekus tšekist Kaldega!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: