Vahekokkuvõte (7): Kus asus Vana-Sküütia (Scythia antiqua) ehk officina gentium või vagina nationum?

Ma olen juba arutlenud, et Jordanes tegi vea, kui samastas Vana-Sküütia Skandinaaviaga, ja arvas Skandia saare (saartel ja poolsaartel ei tehtud mõnikord ka teadlikult vahet) asetsevat põhjapool mitte Idas Doni ja Volga veest ümbritsetuna.

Herodotosel tekib Sküütia rahva sissetungil Tanaise jõe tagant ehk Aasiast Ukraina territooriumile ja sellest imaginaar-geograafilisest ruudust põhjapool püsiasustust pole.

Ptolemaiosel jaotub Sküütia Euroopa ja Aasia vahel. Viimasele rakendatakse välis vs sise eraldust – Intra vs Extra. Tiibeti (Imauo) siseseks ja väliseks: intra Imaum on Tartaria (pole sama, mis Tataaria). Extra Imaum on Mongal (Tartaria antiqua). Euroopa Sküütia esineb siin ka Sarmaatia nime all, mis vastadub Hiina piiri ääres Aasia Sarmaatia leidumisena. Sküütia ehk Ukraina on gootidel Oium (Ocimnin), mis asub läänemeresoomlaste keeles võrdlusse Ojamaa nimega (Gotland). Strabon nimetab Moldovat Scythia parvaks (Μικρά Σκυθία).

Ülem-Sküütia vs Alam-Sküütia

Superior vs inferior Sküütia asetseb Euraasia põhjaküljel ja jaguneb Don-Tanais kaudu Aasia ja Euroopa osaks. Ülem-osa ehk Suur või Vana asub Idas, mida näeb ka kaartidelt uusajal. Alam-Sküütia ulatub geograafilise Germaaniani ja selle põhjakallast nimetatakse Hüperboreaks. Snorri Sturlusoni Ynglinga saagas jaotatakse Sküütia omakeelselt Svitjod´iks ja Suureks Svithjodiks ehk ka Külmaks või Suureks Svitjodiks, mis mehaanilisel tõlkel tähendaks kontinentaal-Ida-Euroopa nimetusena Suur-Rootsit. Alfred Suure 10.sajandi geograafias asus Vana-Sküütia (Ealdan Scittian) Kaspia mere taga poolkõrbelisel väheviljakal maal. Jordanes võis lähtuda suulisest pärimusest ja projitseerida Tanais-Volga basseni põhjamere äärde. Vagina nationum ehk Rahvaste Üsa võib siiski olla Donimaa, mis uutele tulemistele on alati reageerinud põhjapoolse sürjutusega. Osa kimbritest jäi ja nende R1b võib olla baškiirides nähtav. Samuti ei läinud kõik goodid ja I-haplogrupi laiku on näha Nižni-Novgorodi kohal. Sküüdid olid ilmselt N-haplogrupsed ja see on nii Põhja-Kasahstanis kui ka Ukrainas Kiievi ümbruses nähtav. Mongoli-Tatari survest on jäljed tšuvaššide J-haplogrupina ja Volga suudmest lõunas asetseva kalmõkkide siirdeala näitab C-haplogruppi. Sellisel viisil – tulles või asendades, seejärel edasi minnes, on Donimaa olnud hõimude mesilassülemiks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: