Vahekokkuvõte (4): Ala-arenenud propagandapilt Rooma impeeriumi langusajast

Kanoonik Alexander Schultz kompileeris veel enne Liivi sõja algust Euroopa ajaloo kronoloogia tabelitena raamatus Chronographia siue Annales omnium fere regum, principum, & potentatuum, ab orbe condito, vsque ad hunc annum Domini (1545). Selles pole veel äratuntav selge propagandavisioon ja arusaam Germaania Rahvaste Püha Rooma riigi messianismist, mida ilmselt teise eeskujuna kopeeris ka Ivan Julm Ida-Rooma riigi kõrval. Kõige olulisem on langobardide rööpsus hunnidega, caianus-cacanus kui kuninga tiitli esinemine nii Portugalis, Baierimaal kui ka Ungaris. 10.sajand Pannoonias algab märkusega, et 896.aastal “Hunnidest (keelelt) erinev Sküütia rahvas tungis Pannooniasse.. Ehk mustad ugrid eristuseid keelelt valgetest, kes pigem põhja ja kirde suunast Itaalia poole rändasid!

Kui Bremenit mainiti esmakordselt 782.aastal (see on oluline meie Liivimaa meretee-avastamise narratiivi kontekstis Bremeni kaupmeeste poolt), siis kõrval on märkus Taani riigi ja monarhia poolt kristluse vastuvõtmisest. Tuletagem meelde, et Sevilla retke tegijad 844 olid mitte-kristlased al-majus ehk tulekummardajad (ka varakristlikud sünkretistid), ka dualistid. ehk peale geograafilise kirjelduse ja teekonna pikkuse, ka see indikeerib läänemeresoomlaste mereimpeeriumit selles aegruumis, mis edaspidi väljendus rhos retkes 850-52 Konstantinoopoli vastu ja lõpuks 862.aastal Gardarikesse kutsumises.

Väga oluline on uusaegse türgi ja vana hunnide eraldamine kronoloogias. Vldichind sakside kuninganimena näitab vanasugulusliini eredamalt kui hilisemad ülekirjutused. Bulgaaria ehk Volga jõe äärest rännanud monarhia on näide, et kristluse vastuvõtmine automaatselt monarhi-nimedena väljendus – enne uskumatult eksitavatest khaanidest Kubratidest, Asparukist, Tervelist, Teletsist, Sabinist, Telerigist, Kardamist, Krumist, Omurtagist, Presianist etc said üleöö Borisid ja Vladimirid. Väljend “seitsme maa ja mere taga” võtab kokku hunnide riigiloomet 8.sajandil. Seega ei maksa teha mingeid ennatlikke järeldusi Rjurikute dünastia idakiriklikest ristinimedest, mis pidid andma kaitse kurja vastu sellistena, nende koduse keele või päritolu kohta.

Oudeki-Audeki sue-orum ite kuninganimena peaks sanuti juhtima tõsisema Suioonide ehk Soome riikluse mineviku uurimisele. Rääkimata Määrimaa-Ungari kuninga Elotari nimest enne mustade ugride sisserändu!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: