Insomnia (10): All Is True (2018)

Kenneth Branagh teeb etteaste ühtlasi režissööri ja peaosatäitjana William Shakespeare’i (1564-1616) fiktsionaalses järelpereelu rekonstrueerimisel, mis haakub tõsiasjaga, et poeg Hamnet suri noorelt (1584-1695) ja kahest tütrest – Susannast (1583-1649) ja Judith’ist (1585-1662) – ei jäänud samuti meesliini jätkajaid. Anne Shakespeare, kes oli mehest kaheksa aastat vanem lihtsa päritoluga maanaine, suri üheksa aastat hiljem lootusega, et Susannast jäänud tütar ehk lapselaps ikka vereliini jätab. Läks teisiti, viimane naine suri 61-aastaselt otseste pärijateta. Kas ka tegelikult suure poeedi tütred elasid kompromiteerivat eraelu, see on ilmtingimata mitteajalooline spekulatsioon. Kas poeg Hamnet tegi enesetapu, sest kasutas vanema õe sonette isale mulje avaldamiseks – ka see on väljamängimise küsimus.

Kas Shakespeare’il oli veel vanas eas kestev homosuhe South-ampton’i hertsogiga (rollis Ian McKellen) on minu meelest hea maitse piiride ületamine. Kindel on, et Globe teater, mis ehitati Shakespeare’i tarbeks 1599.aastal ja mis põles maani maha 1613.aasta suvel, oli oktagoonse plaaniga, see taastati 1614 aastal ja revolutsiooniline Inglismaa lõhkus laiali kuningliku dekadentsi jällegi 1644.aastal. Igal pool sama sitt! (Ka Iirimaal võiks lõpuks ometi revolutsioon puhkeda!)

All Is True oli tema viimase näidendi pealkiri, enne kui 1624.aastal tiitellehele kirjutati selle asemel Henry VIII. 1613.aasta 29.juuni etenduse ajal kahuributafooria süütas puithoone. Kindel oli ka, et Suurbritannia suurima näitekirjaniku töölaual oli koerakoonlase puukujuke, mille küljele oli kraabitud Criwe! Ajalugu on kasulik!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: