Provotseerimise kunst(3): Tsirkuse-tsivilisatsioon

Okinawa saare käsitsivõitlus-stiili versiooniga hiina poksist levisid moelainel Läände ka mõnede Hiina mere ruumi tööriistadele külmrelvalise funktsiooni andnud võitlusõpetused. Käsikivi pulk tonfa tundus nii peent sõjalist maagiat  sisaldavat, et levis USA kordnike relvastusse ning riisipõldude subtiilset istutuspulka sai hakati lausa pistodaga võrdse ohuna käsitama. Koot või nun-chaku pole hooajaline teravilja käitusriist vaid ennekõike oht avalikule korrale, kui kodanik kannab seda metroos põuetaskus.

Selline teema ka igapäevastele tööriistadele anda sõjaline funktsioon polnud inimkonnale varemgi võõras. Suure tõenäosusega kasutati vikateid nii põllunduses, merelahingus purjede lõhkumiseks kui ka kambakesi maaletunginud ratsanike suksude sandistamiseks. Isegi sedavõrd, et viiking sõna polegi suhtes vicus-wik sõjalise asula eponümiseeringuga, vaid märgistas pikkadega sõjakirvestega-vikatitega maaletunginud merejalaväelasi Läänemere ida ja põhja kaldalt, kus veel kannatas loomi pidada ja maaviljelust katsetada.

Roomlastel oli kõigi vahemereliste gladiaatorite tüüpide populaarne vastane retiarius ehk kalavõrgumees. Ta kasutas peamiste relvadena kolmikharki ehk jõekaluri harpuuni ja punutud võrku:

  • manica – käekaitse
  • galerus – õlakaitse
  • rete – võrk
  • fuscina/trident – harpuun
  • pugio – pikknuga, kalamehe nuga.

Tavaliselt peetakse gladiaatorite tüüpide rahvuslikuks trioks-kvartetiks samniiti, traaklast, murmillot ja hoplomachust. Viimane pidi väikesele kilbile vaatamata seostuma kreeka jalaväelaste hopliitidega (kes täisvarustuses kandsid suuri kilpe). Võrgumees astus kerges rõivastuses tööriistadega vastu raskete kiivrite ja kaitsmetega gladiaatorite tüüpidele, ainsaks eeliseks distants, mida pakkus tridenti puitvars. Kas ei võinud olla selle tüübi prototüüp Põhja-Euroopa karmis looduses treenitud kalurid-kütid – pikaliikmelised ja sitked?

Nelja tüüpi gladiaatorid võitlesid vaid või ennekõike endaga võrdsel astmel vastasega: essedarius, eques, crupellarius ja provocator. Panite tähele! Provokaator võitles ainuüksi provokaatoriga! Ajalooliselt tundub, et provokaatorid ehk väljakutsujad olid esimene aste rooma leegionäride alla-laskmisel ja lunastusteel. Enne seda, kui vilumus militaarses sund-spordis avas neile raskemalt varustatud ja paremini kaitstud murmillo rolli!

Mulle näib, et luureorganisatsioonid tsirkus-kasarmu-poole karjäärina ei erine sellest analoogiast tänapäevani. Esimene aste sõjaväeluure värbamises on provokaatori roll. Sisejulgeoleku puhul ollakse kärbsepaberiks, matkitakse nn kuritegevust ehkki kõige parema töö fašistide-homoseksuaalide püüdmisel tegidki homoseksuaalid ise ära.

Eques mehed sisenesid nagu essedarii’d areenile hobustega, ratsa ja kandsid ainukestena tuunikat. Neil oli tavaliselt odad, harvem mõõgad peamiseks haavamisvahendiks ja jätkasid lahingut jalgsi. Kuna kaarikumehed essedariid, keda on peetud ka briti keltide jäljendajateks, võitlesid kahekesi vibude ja odadega. Crupellarius oli gallide ehk prantslaste katse jõuda raske soomusega ja pottkiivritega kiiremini progressi ehk keskaega.

Kuidas raudmeestest jagu saadi? Milline oli juba vana-roomlaste meetod? Pange nüüd hästi tähele Thule varjaagide kontekstis! Need olid sõjakirved, millega raiuti pikalilükatute kõõluseid läbi!

Kui Thule oli siinkandis, siis raudmeeste taktikat siin kartma ei pidanud ja vaevalt, et Konstantinoopolis palgasõduriteks käimine liivimaalastel, ja see on fakt, säästis neidki taktikat ajakohastamast. Rääkimata parimast võimalikust juurdepääsust uutele-parematele relvadele, mida keisritelt väljamakstud palk lubas vahetult välja osta.

(järgneb)

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: