Prae-ludium (1): “CIA did it!”

CIA moodustati ametlikult 18.septembril 1947. Nõukogude ajal eelistati kõneleda Luure Kesk-Agentuurist (LKA), mis justkui suhestus KGB-ga. Siit algabki peamine viga. Ehkki KGB kontrollis NL riigipiiri, siis oli selle peamine ülesanne tagada sisejulgeolek. CIA-le vastas brittide MI ehk military intelligence, mille organisatsiooniline vaste on venelastel sõjaväeluure GRU. 1947.aastal sai organisatsioon uue nime peaasjalikult kulutuste kärpimise pärast, see ei tekkinud tühjale kohale ja seaduspärase koondamise tegemiseks, vähendatud personaliga, vahetati the Office of Strategic Services ehk OSS nimetusega ja restruktureerimisega säästuinstitutsiooni ehk CIA vastu, mis pelgalt koordineeris võimalik et endisi, nüüdseid freelance võrgustikku, kes nn eradetektiividena võisid pärast sõda teenust müüa, või ka rentis sõjaväeüksuste koosseisudest sobivate oskustega läbiproovitud ohvitsere. Viimane moodustati ametlikult üsna hilja 13.juuni 1942 ja võrreldes brittide MI osakondadega oli tegemist esialgu amatöörlike, ent siiski kiiresti omandavate entusiastidega, keda kuninga alamad igati järgi üritasid aidata lihtsalt põhjusel – sõda oli väga kulukas ja viiski tegelikult 1/4 impeeriumi pankrotti! Ehk CIA pärines II maailmasõja tuleristsetest ja värbas hiljem, pidas kõige sobilikumaks materjaliks, neis oludes end tõestanud militaarspetsialiste. Ainud natsid paistsid neil aegadel pärast sõda tabu olevat ja neid kuulati ära või pigem seoti ära salajaste militaarprojektide nimel (uuri op Paperclip). Enamgi, sõjakurjategijaid jälitati isegi Külma sõja ajal veel solidaarselt, kuni selgus, et mõned sõjakuritegudes kaasa löönud saksa sõjaväeluure usaldusisikud on pool sajandit olnud bolševike teenistuses, kui need leiti NKVD, GPU või SMERŠ palgalehtedelt. Vihmauss pole ainuke elukas, mis poolitamisel toodab kaks samasuguse DNA-ga organismi. Ilmselge, et kui bolševikud said abi kodusõja ajal juba saksa endiselt keiserlikult sõjaväeluurelt, siis omandati osa nende operatiivvõtestikust, kuni neid šokina tabas III Reichi katse jõuga ressursse Venemaal üle võtta, sest ilma nendeta poleks sõda Suurbritannia ja USA-ga olnud võidetav. Stalin tegi oma parima, et varustada toorainega III Reichi, ent ilmselt mitte piisavalt palju, et mitte  tekitada apetiiti see jõuga üle võtta ja kogu protesesse saksa efektiivsusega ise juhtida.

Ameeriklased õppisid brittidelt ja esialgu oli see härrasmeeste teema, mille juurde kuulus isiklikest finantsidest karjääri edendamine nagu Kreeka polistes parimad kodanikud eneseteostuseks.

OSS-s töötasid osakonna juhtidena kõige jõukamate Ameerika perekondade võsukesed: Mellonid, Vanderbiltid, du Pont’id, Morganid, Archbolid jt. Ainult Rockefellerid ajasid oma liini.

William Henry Vanderbilt ja Andrew W. Mellon, kaks suurt majandus-dünastiat rajajat, arvatakse tihti inimkonna ajaloo 10 kõige rikkama mehe sekka. Ehk kui keegi ütleb, et “CIA did it”, mõelge sellele, miks pidid need hästikindlustatud inimesed milleski mittehädatarvilikus osalema. Teiselt poolt kujutlege, milliseid toredaid (ka romantilisi) ja tõsiseltvõetavaid-kaalukaid sidemeid võisid professionaalsete oskustega sõdurid soetada II maailmasõja järgses ajastus järel-OSS organisatsioonides, kui lõkkele lõi anti-bolševistlikud sõjad Koreas ja Vietnamis!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: