Keelekius (1): -pitas-pita-bito

Homofoonia on ajaloolise lingvistika puhul kõige suurem kiusaja. Kuidas saavad kaugelt sarnased rahvad teatud asjades lähedaselt kõlada? Nagu Ynglingid ja ynga-inca rahva nimed näiteks. Ma olen eelnevalt püüdnud saarlaste peajumala nime Tharapita seletada täielikult indo-iraani laenuna sõnadest atar “tuli” ja pitar “isa”. Ent see ei pea ilmtingimata nii olema! Võib olla ka segakeelne nimetus, kus üks nime osa figureerib keeleteaduse silmis laensõnana.  Väga vanade algsõnade nagu tara-tuli (r>l) pole üldsegi selge millisele esiisale sõna kuulus ja kuidas see sõnatüvi teatud I, R ja N haplogrupsetele rahvastele ühiseks muutus. Gruberi varasest Henriku Liivimaa kroonika editsioonis antakse Tarapita’le ka paralleelvorm pilla?

See juhib muidugi mõttele, et kas mitte see Taara-vai ehk tokk aianurgas pole seesama massiivne piit või piilar ehk “tipp”, mille majesteetlikku vertikaali loomulik religioon kummardas. Ehk siis Lem-pitas on “Lõõma-tipp“, Nem-pitas Ülim/jumalik tipp“,  Am-pitasKõiksuse tipp”, Tara-pitas “Maailmatule-tipp”.

Seda enam, et Samosel, Pythagorase (ka Pitagar varauusaegses raamatupruugis) kodusaarel, elas kunagi kurtisaan, kes kandis sooneutraalset amatsoonide kuningannaga sarnast nime Lambito (sarnaseid nimesid kandsid ka mehed Kreekas), kelle nime loeti justkui Ilu või lembe tipuna. Kreeka keelde tõlgiti tema nime kauniskulmsena/ripsmelisena. Me poleks temast eales selles kontekstis midagi kuulnud, kui üks esimesi peripateetikuid ehk Aristotelese koolkonna jätkajaid Demetrius Phalereus (250-280 eKr) poleks temasse armunud. Kas leidusid kreekapärased nimed Põhjalas või rändasid mõned pruugid hüperborealaste-sibüllidega, sest Samos oli nende lemmiksihtpunkt, Kreekasse? Keel kiusab.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: