Oletuste ajalugu (+2): Gelonid Läänemere ääres?

Tänasest hakkan koguma erinevaid teateid Heraklese ja tema juhupartneri Echidna, keda kirjeldati Hesiodose Theogonias kui “Kirjeldamatu peletis, pooleldi kaunisilmne tütarlaps, pooleldi kole madu, hiiglasuur, kirjuplekiline ja ablas”, kahe vanema poja Agathyrsos ja Gelon järglasrahvastest Sküütia marginumil, kuhu ka nende ja hüperborealaste järeltulijatena läänemeresoomlased kuuluvad. Nagu tatarlased siiani (?), teinud nad “jõujooki” segades märapiima (?) täkuverega(?). Denis Diderot kirjutas valgustuslikus entsüklopeedias, et leedulased (N1c1 rahvas) on euroopa gelonite järeltulijad, ilma viideteta ja argumentideta, mis on väheusutav. Mõnikord mainitakse, et gelonite relvastus võis olla kreeklastega kokkulangev. Pärsia kuningad palganud neid, kuivõrd pidas neid Sküütia rahvastest kõige vapramateks. Olgu öeldud, et nad paistsid tegutsevat mitmes kohas ja nende tegevus seostus eelkõige linnaliste kohtadega, kus oli võimalik ka maaviljelust kergelt arendada. Läänemere puhul on tihti loetletud agathyrse ja geloneid kõrvuti. Vaevalt müüdiski seoti kokku rahvaid, kes keelelt ja geneetiliselt täiesti eripalgelised juhtusid olema. Enamgi, Rooma esimeste paavstide sekka arvatud Clemens I  (Clemens Romanus – Κλήμης Ῥώμης), kelle ametiaastaid asetatakse 88-99 AD vahele, omistatud kirjatööde põhjal, mida hõlmatakse sõnadega Clementina, Kerygmata Petrou või pigem Pseudepigrapha Clementis vel Pseudoclementina, olnud meie hellespontoslaste hüpoteetilised esivanemad üsna samavõrd liberaalsed kui agathürsid või enamgi, lubades ka võõraid naiste vajaduste mööda “kostitada“.

Täpsemalt Recognitiones pseudoclementinae 9.raamatu 22.lõigus, kus ta ründab astroloogide fatalismi, mis peaks piirkondi ja rahvaid teatud faatumi-tähe all vastupanuvõimetult eksisteerima suunama, kirjutab pseudo-Clemens Gelonite kombeseadusest kui valikust nõnda (siin on aluseks võetud Rufinuse ladinatõlge):

Gelonite juures on kombeks, et naised külvavad ja lõikavad, ehitavad ja teevad kõikvõimalikke meestetöid; ei kanna värvikirevaid argiriideid, ega kauneid jalanõusid ega ka lõhnasta või salvi ennast. Seevastu keegi ei nurise, kui nad võõrastega seltsivad või isegi majaorjadega intiimselt läbi käivad. Ent selliste geloni-naiste abikaasad riietuvad värvikalt, kannavad kuldehiseid ja vääriskive, samuti salvivad ja õlitavad meeldivate vahenditega ihu. Ja nad ei tee seda loomupärasest naiselikkusest vaid ainult kombeõiguse pärast, sest kõik gelonimehed on varmad jahimehed ja võitlushimulised sõjas. Ent geloninaiste puhul pole võimalik kinnitada, et nende Veenus on Kaljukitse tähtkujus või Veevalajas ehk siis halvaõnnelises asetuses; ega pole õigustatud väita nagu gelonimeeste Mars ja Veenus on Jääras, mille puhul kirjutatakse ette vaprust ja liiderlikkust.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: