Laiendused (2): Adrienne Mayor’i püksi-usk

Adrienne Mayorit tuleb tunnustada mitmete asjade eest. DNA arheogeneetika varal on mitmed varasemad kurgaanide leiud ümber pööratud: veel 60 aastat tagasi, kui leiti nn sküüdimatus-kurgaan rikkalike relvapanustega keset hobuste skelette, siis liigitati antropoloogilistele vasturääkivustele vaatamata need “sküüdi ülikute-kuningate matusteks”.  Nõnda on, kui ma õigesti asjast aru sain, ka 900 eKr Gruusia territooriumilt leitud relvadega sängitatud naine pööratud tänu DNA-proovidele kindlalt amatsoonimatuseks. Et tüdrukuid on maastmadalast just sõjapidamiseks kasvatatud, seda näitab, et noorimad skeletid on hinnatud 10-aastaste sõdurtüdrukute matusteks, kusjuures üsna palju leidub 12-16-aastaste eel- ja puberteediealiste naiset relvadega luustikke. Mõnel täiskasvanud amatsoonil on äratuntavalt koljus ja rindkere ribistikul sõjakirve löögi või mõõgatorkejäljed: nad on kindlasti võideldes hukkunud, mitte ohverduste või tapatalgude tõttu.

Mayor vaidleb vastu vanale müüdile, et amatsooni – Ἀμαζόνες– etümoogia tuleneb a-mazon (kaasajal μαστός “rind”) ehk “rinnata” mõistest, idee, mis käibis eksitusena veel keskaja õpetlaste kirjutistes, see on ilmne ka Malmesbury munga kirjeldusest: vibulaskmise nimel lõigati segaja maha. Vibuga saab lasta ka ilmselt ilma nööri-keele liigse ihuligi tõmbamiseta ja lastakse mõlema käega! Mayor pakub vanapärsia sõna sõduri jaoks, ent asi võib isegi lihtsam olla. Itaalia keeles kasutatakse siiani sõna ammazzaretapma, mõrvama” jaoks ja kui vaasimotiive tähelepanelikult jälgida, siis naised esinevad seal sageli ebaausas võitluses – meest torgatakse või kõri lõigatakse läbi selja tagant.

Ent kõigega ei saa sugugi nõustuda.

1. Naised ehk amatsoonid leiutasid püksid! Vastupidi, vanim leid on 3000 aasta vanune ja leitud kaugelt idas nn Välis-Mongooliast, kuna amatsoonid ilmuvad arheoloogiliste leidudena ehk vaasimotiividena vaid sajand enne Herodotost. Naiste väljaõpetamine sõjaks näib seostuvad hetiidide tsivilisatsiooni allakäiguga Väike-Aasias. Enamgi, Gootia ja gootid näib olevat mitte Magog lühendus, vaid kujunes Hetti-Hatti esihäälikumuutusest h>g Gatti-Gotti-Gooti!

2. Sõdivaid naisi kujutatakse alati pükstes. Relvadega naised esinevad nii ja naa.

3. Nad on alati seostatavad Traakia või Sküütiaga.

Palju enam leidub paljasäärelisi ja kergejalaväelase relvastuses kujutisi, mütsid on äratuntavalt früügiapärased, millele lisanduvad paeltemotiivid, mida me hiljem leiame Sarmaatia põhjanurgas elavate rahvaste juures, kus neid kannavad nii mehed kui naised: rous rahvas kandnud seljatagant seotavate paeltega villaseid nn bonnet’eid!

Sarmaatide Früügia-ühendus või side aitab seletada ungarlaste omakirja rovasirase lähedust Väike-Aasia lüüdia kirjale ja ka Thara-pita või Thor-Toorum leidumist just Musta mere tagusest Euraasiast. Näib, et üsna palju tsivilisatiivseid nähtusi on ilmunud Sarmaatiasse koos sõjakate naisesivanemate matriarhaalse vereliiniga!

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: