Diagrammatica (1): Loogika ja filosoofia

Kellel silmanägemine nõrk, see võib ette heita, et mõni ruut näib talle ümarana, ringjoonele sarnasena. 2012.aastal ma arutasin figuuridest kehadeks konverteerimise üle ja üritasin ka tegeleda loogilis-diagrammilise arheoloogiaga, ehk kuidas üldse diagrammide kaudu loogikat on seostatud geomeetriaga. Mõned asjad on vanemad kui teaduslikud matemaatika katsed, mida arvestatakse, kokkuleppe küsimus, Vahemere-äärsetest Thalese või Pythagorase koolkondadest 6.sajand eKr. Kehade konverteerimine figuurideks st kahemõõtmeliste, tsüklogrammidena muuhulgas, on ilmselt vanem kui kreeka teaduslikkus, ja seda võime näha nii Babüloni kui ka Egiptuse pentagrammi-püramidaalsuse kontseptsioonis: püramiidid olid maapealsed tähed, figuuridena representeeriti neid ikkagi raidkirjades pentagrammidena.  Oktagramm pole ümar-ruut vaid konverteering kuubist: kui see segab, siis vaadelgu kuubina otsustuste-vahelisi suhteid.

Diagrammide varal mõtlemise sügavama loomuse otsimine või siis analoogiate varal ratsionaalsuse äärmiste punktide leidmine polegi traditsiooni poolest niivõrd teaduse ehk ka loogika ülesanne vaid kuulub tervikunna filosoofiasse või filosoofilisusse. Kas topelt-oktagramm nii osa- kui tervikotsustuste esitamisena peakski olema teekonna lõpp ja me peame rahulduma konverteerimisel hüperkuupsusega, kuulub samuti filosoofiliste küsimuste ja otsingute sekka.

Maagia ABC

On ilmne, et asetades tervikotsustused eksternaalsesse ringi, siis saame justkui klassikalisest ruudust tuntud loomuliku subalternatsiooni. Ehk hüperkuubi puhul osaotsustuste kuustahukas asetatakse sissepoole. Iseasi, kas sellise lahenduse puhul, kus nurgad on konkreetsed ju (!!!), on suhestiku jälgimine ehk perspikuiteetsus paremini antud. Maagide (dia-)grammatika kehi kujutada ei peagi kõigile mokka mööda olema. Ma ei väida, et asi on geneetiline!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: