Kasutud teadmised (?)

sweetness-of-an-occupationVabariigi aastapäeva puhul on eesti elu mundaansed ja kriminaalsed episoodid hetkeks tagaplaanile lükatud, ja kes pühitseb vabariiki koos kutsika ilmaletulekupäevaga, kes niisama ilma. Ent eestlaste jaoks on nende riik olulisem, kui esmapilgul võib paista, ja nad ei mineta kunagi lootust, et punasest rämpsust ja vene kollaboratsionistidest ühel päeval lõplikult vabaneme: paljastame, mõistame hukka, häbistame, võtame au ja halvimatel juhtudel viskame nagu Hermann Simmi vangitorni.

Tartu Ülikooli ahistamisskandaal on veelkord paljastanud, kui sügavale eesti asjaajamiskultuuri on lihtproletaarne korruptsioon  tunginud. Asi pole mitte selles, et naistudengil ei lubata taanduda nii ebamoraalsest kui ka õigusvastasest bigaamiast (tuletagem meelde, et leidub ikka veel riike, kus sellistel puhkudel karistatakse esmajoones abielumeest, kusjuures petetud abielupoolel ehk naisel antakse lahutuseks suur eelis mehevastaste nõuete esitamisel ja koguvarade ülevõtmisel), vaid kommentaariumis ilmnevates justifikatsioonides, sest kardetavasti tuleb suurem osa nendelt, kellel on akadeemilise eluga olnud mõningane kokkupuude. Üks neist kõlab nii, et “kui suguelu ei aita, siis haaratakse ahistamisest omatahtmise saamiseks. Põhimõtteliselt sellist argumenti on võimalik modifitseerida diskrimineerimiseks rassi, rahvuse, soo ja erinevuse (invaliidsus) pärast.

pariisi-ooperViktimiseerimine leiab aset võrdsete õiguslike protseduuride või tingimuste puudumise pärast: agressor kasutab ametijärgset eelist häbenemata enda kasuks. Nõukogude ajal oli selleks vene okupatsiooniga sissemarssinud punaarmee ja see suunati vähemusse jäänud Eesti armeest sõltunud eesti kodanike vastu. Ilmselt need, kes selles okupatsiooni süsteemis turbe või muu eelise osaliseks said olid rohkem nõukogude või vene kodanikud kui eestlased. Ehk kui tegelik põhjus on mõistuse puudumises, siis alati on lavale astuvad indikatsioonid rassile, soole, päritolule või füüsilistele puuetele ettekäändelised!

Ent mitte kunagi nii, et kui mõistust ei piisa, siis minnakse õppima teoloogiat loodus- või inseneriteaduse asemel või eesti kirjandust romaani keelte filoloogia või germanistika asemel. Või nõudlike distsipiinide loogika ja epistemoloogia asemel tehakse end tähtsaks esteetika või kasvatuseetika kraadiga. Kuna nii epistemoloogi kui ka esteetikut nimetatakse võrdselt filosoofiks. Kui mõistust ei jätku, siis tõlgitakse ladina keele või prantsuse keele asemel emakeelest, milleks võib olla ka vene keel.  Või siis keskaegsete allikate ehk ladina keele õppimise või arhiivinduses diplomaatia-käekirjalugemise saladustesse sukeldumise asemel tahetakse kraadi teha CNN-st ja raadiost rahvusvaheliste uudiste kuulamise varal politoloogias! Igatahes sellise ratsionaal-defitsiitsus argumendi potentsiaal akadeemiliste valikute kirjeldamisel või ad hoc seletuste andmisel näib olevat globaalne! Mõned käigud neist ei tundu intuitiivselt väärad (tõlkimise puhul), kuna teised näitavad, et otsustustera on ebapiisav st ei suuda kõiki tarvilikke tingimusi võrdselt arvesse võtta.

herr-kapellmeisterIgatahes ratsionaal-defitsiitsuse argument teeb täiesti kasututeks suure hulga teadmisi, mis puudutavad TÜ kinnisvara kui riigiomandi kasutamist. Kibe-kibe eest lüüakse välja eriti-eetilisest listist, ent mitte kabinettides alkoholeerimise pärast. Kui ma 2006-2007.aasta osakonna arvutit kasutasin, õhtuti, töötamiseks, et sisse lüüa korrapäraselt kõik kopeeritud materjalid, siis lahkumisel puutusin alati kokku valvuriga. Mõni emand oli tulnud tööle tekiga, mida mina pahaks ei pane. Kord märkis ta mulle, et “saksa poiss tuli pudeleid kolistades, lõhnad juures”. Ta nägu väljendas pettumust. Ma ei osanud teda lohutada, sest sellise tõega poleks juba siis midagi peale olnud hakata. Kuulsin ka ise Teoreetiku lahkumise ajal kõrvalkabineti poolt pudelite klõbisemist, ent lõhnadest polnud mul aimu. Ma usun valvurit ja võtan sellest kõneledes vastutuse enda peale. Kaevake minu peale! Arvate, et teie komsomolkuste protesti peale minu Narva esivanemad pööravad hauas külge?

Originaalne komsomoli-vääriline otsustus oleks nüüd öelda, et see on kümme aastat vana asi ja seega aegunud, kuna minu laimavad väljaütlemised peaksid minult võõrandama kõik filosoofilised ideed ja autoriõigused natside lastelaste lemmiku kasuks!

Tõe rääkimise pärast tulebki karistada, seda teab iga debiilikust korruptantki!

a-night-at-the-opera

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: