Onu Joe muinasjutt(1): “complete baloney”

KUI TERVET EI SAA SIIS TEE POOLTKui nõukogude ajal loeti lastele vihikutest samojeedide, valgevenelaste, baškiiride vmt muinasjutte, siis 30 aastat hiljem Putini-Venemaal näidatakse uneaja eel nõukogude luurekangelaste seiklusi?

28.novembrist kuni 1.detsembrini 1943.aastal korraldati Teheranis “Kolme Ässa” kohtumine. Franklin Delano Roosevelt (1882-45), kes kiivalt varjas US valijate eest invaliidistavat haigust, ööbis nõukogude saatkonnas, mis häiris tugevalt Winston Churchilli, kes lootis lõigata ülekaalukaid PR vilju 30.novembril Suurbritannia saatkonnas sünnipäeva tähistamisest. 1941.aasta augustis olid SBR ja NL kiirkorras kokku leppinud Iraani mõjusfäärideks jaotamise – põhjaosa koos Teheraniga okupeeris Punaarmee ja Lõuna-Pärsiasse marssis koloniaalarmee, milles teenis palju hindusid. Nõukogude kinosõbrad mäletavad veel sõja- ja luuresentimentalismist pakatavaid punaseid linateoseid, mis heroiseerisid nõukogude andekaid ja kõikjalejõudvaid luurajaid, kes halastamatult tapsid naaberriikide tänavatel “spioone ja fašiste”. Teheranis oli ränk kord, korraldustele mitte-alluvaid või mittearusaavaid mehi hukati NKVD ohvitseride poolt tänavatel. See on tõepoolest fakt.

Stalinlikule luurele oli omane vähemuste, ja nende pingete korral enamusega veel enam, ärakasutamine. Türgis kasutati bulgaarlasi, Poolas leedulasi ja valgevenelasi, Pärsias-Türgis armeenlasi. Pärast esimest katsetust kujutada operatsioon ehk Unternehmen Weitsprung’i nurjamist 1980.aastal superpõnevikus Teheran-43, tehti teine telesõbralikum-ajalootruum (!!!) katse 2007.aastal. Viimases astus elusuuruses ekraanile Gevork Vartanjan (1924-2012) koos abikaasaga neist samadest aastatest. Ma jätan hetkeks vahele küsimuse, kas kunagi oligi saksa luurel mõrvaplaan, mida pidi eestvedama Mussolini “päästmisega” lehepealkirju teinud värske propagandakangelane Otto Skorzeny (1908-75), ja pööran tähelepanu selle viimase katsetuse pedagoogilisele struktuurile.

1. Gevork Vartanjan’i isa oli astunud nõukogude luureteenistusse pärast NEP-i lõppu. Ta ostnud endale Iraanis “kondiitrivabriku”! Ehk tema varanduslik seis st klassikuuluvus pidi kõrvaldama kahtluses antikommunismis, mitte tõik, et vaevalt mingit kapitali nõukogude Venemaal ka NEP-i ajal oli võimali koguda! Kui palju on Eestis 90.aastatel siia asunud “ülemkondiitreid”?

2. Gevork värvati 16-aastaselt nõukogude välisluuresse. Tal lasti moodustada 6-8 liikmeline “meeskond-brigaad” (!!!), kuivõrd 19-aastaste kamba jõlkumist keegi ei võtnud seal tõsiselt. Nii nad hulkusid päevade kaupa mööda linnatänavaid ja tegid kindlaks 200-400 “fašistlikku agenti”.  Vahistas ja mahalaskmisi tegi NKVD, kuivõrd ise tegid “poisikesed” vaid jälgimistööd. Kui palju Musta/Lasna-mägede ja Annelinnade päevavargaid võiksid sellele profiilile vastata? Kas pättus on lihtsalt pättus või siiski naaberriigi luuremängurite poolt mahitatud olme-terrorism?

teheran 1943

3. Gevork avastanud ühe kolmest diversantide grupist: kuus radisti, kes kaamelitele laotud luurevarustusega olid teel Teherani poole. 19-aastane vähemusrahvuslane peatanud karavani, vahtinud nende kaupa ja jalanõusid, küsis suitsu ja andis pearäti sidumisega märku – sakslased on siin! Minu teada saab sarnaste ligiastumiste ja peatamiste eest veel meie päevini kui potentsiaalne röövel Iraanis peksa, ja ikka väga rängalt. Kindlasti pididi radistid minema ees ja mitte sapöörid või snaiprid? On ilmne, et kui ka rühm oli ehtne, siis võis sihiks olla lihtsalt info edastamine või kohtumiste pealtkuulamine. Tapmisplaanidega ei pruukinud sellel olla midagi pistmist. Skorzeny eitas seda hiljem tuliselt ja ka brittide MI6 nimetas Stalini lugu “complete baloney“ks, millest brittidel polnud mingeid tõendeid. Ka mingit lõhkeainet, mida hindud olevat paigutanud briti saatkonda, mida NKVD läbi otsis (?), seal polnud. NKVD võis läbi otsida ja leida midagi ruumidest, mis kuulusid nende jurisdiktsiooni alla, mitte tulla kuninglike koloniaalvägede sõdurite tööd nõukoguliku isealgatuse korras korrigeerima.

4. SS “obersturmbannführer Franz Meyer, kelle avatari tundnud Vartanjan hauakaevajas ära nimetu sõrme otsmise lüli puudumise varal, ja kes pärast radistide vahistamist pääsenud, et hakata iseseisvalt atendaati planeerima sammude lugemisega kalmistul, mille alt kulgevast veetrassist võttis Suurbritannia saatkond vett, ei saanud seal novembris enam figureerida, sest briti ajaloolase Nigel Westi kinnitusel mees vahistati juba aasta augustis. 8+6 langevarjurite rühma novembri lõpus, keda NKVD püüdnud ja hävitanud, ei saanud kuidagi talt juhendamist saada.

kuznetsov paul siebert

“Paul Siebert” – NKVD saksa keelt hästi ei osanud, ent tegi vahet 6-8 dialektil!

5. Nikolai Kuznetsov oli Siberis sündinud geniaalne germanist, kes suutnud jäljendada 6-8 saksa dialekti. Mis on uskumatu lugu, kuivõrd dialektid erinevad ka igapäevaselt sõnavaralt. Head näidet pakub jännišite-jenišite (Jenische) ehk “valgete mustlaste” keel. Need on Germaania omad itinaarid ehk teelised. Kui nomaadid kasvatavad karja ja värskete rohumaade nimel liiguvad, siis itenaarid elavad vankritel ja tee ääres kaubitsevad või pakuvad mõnda teenust. Keltidel oli vähemalt üks hõim, kes nii rändavalt elas, juba keisrite ajastul ning mustlased (sindid, romad) ise peavad jäneš’eid teiseks ehk omaette päritoluga Euroopa rahvaks. Nüüd see Šveitsis retoromaanide juures ja Lõuna-Saksamaal ringlev rahvas omab kõige olmelistemates mõistetes autonoomseid väljendeid-sõnavara ja see tähendab dialekti. Mitte keele venitamist või aktsendi teesklemist. Kuznetsov kehastunud kõrtsides Wehrmachti ohvitseriks Paul Siebert’iks, ja kuivõrd kaardimängus võlglaseks jäänud von Ortel lubas talle kulude katteks pärsia vaiba tuua, siis oletati et Taanis väljaõppel olnud mees peab reisima lõunasse. Võib-olla oli siiski tegemist homoseksuaalse rätsepa Kuzmaga, mitte Kapten Klos’iga!?

Omaette nähtus on Venemaa filmikunstis jätkuvalt sakslaste, ohvitseride ja Hitleri kujutamine. Vaatamata sellele, et Volga ääres elas suur saksa kogukond, kes inimestena lähivaadet sakslusse pakkunuks, käituvad SS-mundrites luureohvitserid (?) Riigikantselei nõupidamislaua ääres homodena ja juhmi järjekindlusega parodeeritakse jätkuvalt hr Chaplini filmi “Suur Diktaator”!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: