Ajaloo tsüklid: plagiaat ja andmebaas “Kratt” saamisloost (?)

kelle idee oli krati andmebaas

Kuna avastati Ameerika? Kas oli esimene Kolumbus 1492-94.aasta retkedega või viikingid ca 1000 AD? Või siiski olid need keldid? Pärast tšuude või papareid? Üle Atlandi?! Tõenäoliselt. Ent vaidlus käib vaid meretee üle, unustades ära, et ca 25 000 aastat tagasi Beringi väina ületanud põlisameeriklaste esivanemad olidki esimesed Ameerika inimesed, kes nüüdseks on transformeerunud nn latiino rahvasteks.

Ajaleht Postimees on ette võtnud igavese võitluse tee ehk järjekordse akadeemilise aususe ja plagiaadi vooru, eelmine algas minu jaoks 12 aastat tagasi, kui Haapsalus kursust lugesin ja pidin lühikese ajaga uskumatult palju esseesid hindamiseks läbi lugema. Ei hakka ennast kordama, sest Õpetajate Leht hakkas Mart Raukase kellaandmise pärast teema vastu huvi tundma ja 18.juunil 2004.aastal kirjutas Erle Rudi pikema artilkli üsna samasuguse pealkirja all nagu nüüd ajaleht Postimees.

Sellest artiklist peaks olema ilmne, et plagiaadi tuvastamine ei saa ammugi olla 21.sajandi II kümnendil akadeemiline professioon, millega tõsta akadeemilise CV profiili. Infotehnoloogilised vahendid on kergemini ligipääsetavad ja andmebaasid inforikkamad kui sajandivahetusel.

Me puutume nüüd kokku hoopis uue probleemi ja väärtegevuse liigiga, milleks on seni üldiselt ligipääsetavate andmete kustutamine/blokeerimine infobankadest! Kõige kurvem on seejuures tõdemus, et sellised ettevõtmised ei saa õnnestuda ilma inside job‘iga, ehk meil on siin kindlasti tegemist uutlaadi omakasunähtusega tõsta ka riigi taskust hüvitise eest (?) infot kõrvale, eemale või sellisesse korvi, millest vähetõenoliselt ei otsita! Olge kiivad ja jälgige-salvestage bibliograafilist informatsiooni enda kohta. Mina panin endas nime suhtes tähele, et seda on nüüd vähem paista kui 10 aastat tagasi!

kaksteist aastat 2004 18 juuni

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: