“Андропова мы любим!”

školnik andropovka

Juri Andropov (15.06.1914-9.02.1984) oli NSVL KP Poliitbüroo peasekretäriks 15 kuud, mille jooksul ta paistis silma paari avaliku esinemisega ja jätkuva tarbekaupade defitsiidi taustal alates 1983.aasta 1.septembrist lettidele paisatud pooleliitrise rahvaviina, mida hakati nimetama alguses “školnikuks” ja lõpuks “andropovkaks”, isana. See oli eriteenistusliku lihtsameelsusega läbiviidud majandusskeem, kuidas  korjata elanikkonnalt tagasi üldise kaubapuuduse tingimustest väljajaotatud rublad, selleks et need taas paisata ringlusse õpetajate ja teiste riigiteenustajate palgarahana. Vene karskusliikumise ajaloolased väidavad, et viina ja muu alkoholi müügiga riigikassa täitmise algatanud 18 aastat NL kureerinud eelnev parteiboss Leonid Brežnev.

Huvi Venemaa autu lähimineviku vastu, kui kaitsetööstuse nimel ohverdati sotsialismiehitajate olmetarbed, tõusis taas möödunud kümnendi alguses, sellest ajast (2000) pärineb pikem filmikanali NTV poolt tellitud dokumentaalfilm “Andropov”, kuna 2014.aastal valmis korraga vähemalt kolm erineva tasemega versiooni tema teenetest ja eluloo varjatud poolest.

tšekist-poeet - kosmilis-romantiline luule

Kuusineni mõjutusel kirjutas KGB boss Andropov veel palatiski luulet ja huvitus kirjandusest laiemalt. Antud read pühendas ta oma teisele naisele.

Tema elu vormis oluliselt vähemalt kaks soome-ugri episoodi:

  • 1. pikaajaline sõprus Karjala-Soome vabariigi esikommunisti ja poeedi Otto Wille Kuusinen’iga (1881-1964) ning
  • 2. NL-saadiku kohustused Ungaris 1956.aastal, kui Ungari Sotsialistliku Vabariigi ministrite nõukogu esimeheks määratud Imre Nagy (1896-1958) lühikese ametiaja jooksul lahvatas Budapesti tänavatel räige anti-kommunistlik vägivald.

Juri Andropovi kohta väidetakse, et erinevalt paljudest teistest olnud tal ka anti-biograafia ehk selles leidud valgeid laike, samuti oli kommunisti kohta “kahe perekonna” olemasolu: ta oli lahutatud! Võrdluseks Leonid Brežnev, vaatamata  ka tütre Galja nurjunud isiklikule elule, oli eeskujuliku isikliku biograafiaga – abielus korra, pikalt ja lõpuni.

ylesvote ÜLKNÜ päevadest andropov

Ehkki tema ema olnud muusikaõpetaja, keda orvu raskustest päästnud jõuka soome juudi(?) Fleckensteini lapsendamine, ja isa raudteelane, ei peetud teda tööliste seast pärinevaks, tal polnud lõpetatud kõrgemat haridust (Karjala Riikliku Ülikooli kõrgemast parteikoolist?), ta polnud rindesõjas osalenud ja poeg oli istunud kriminaalkuritegude (huligaansus, vargus?) pärast vanglas.

1963.aastal ehk 22 eluaastaks vabanes poeg Vladimir esimesest abielust teistkordselt taskuvarguste pärast vanglast. 33-aastasena oli tulevase parteibossi poeg end lootusetult põhja joonud ja suri maksatsirroosi.

viinajoomine venemaal

Venemaal polevatki alati kõvasti joodud!

Kirjade järgi sündinud Juri Andropov Põhja-Kaukaasia tasandikel Stavropolis (Lõuna-Alaania antiigis?), ning oma vanemaid ta tundma ei saanudki õppida, sest isa suri tüüfusse, kui ta oli 4-aastane ja ema võtsid raskused, kui ta oli 13-aastane. Kasvas üles tugiperes. Siiski üritas ta oma päritolu kaitsta, sest kui konkurendid büroost saatsid maakuulajaid kasakate sekka, siis kasutas ta ära ametipositsiooni, et “kahtlased isikud” kinni pidada ja kiiresti koju tagasi saata.

andropov i abielu

Esimene abielu – Nina Ingalõtš ja Juri Andropov: sarnaselt Leonid Brežnevile, peeti Juri Andropovit ilusaks meheks!

Kirjade järgi õppinud ta aasta Jaroslavi obastis Rõbinski Meretranspordi Tehnikumis ametit, kus esmakordselt puutunud kokku komsomoliga ja pidas esimesi ameteid. Jaroslavis kohtunud ta esimese naise Nina Ingalõtšiga, kes pidas Jaroslavis arsti kohta. 30.aastate puhastused tulid tema edasiliikumisele kasuks: 24-aastaselt tehti temast (1937) Jaroslavi komsomolikomitee sekretär.

kriminaal vladimir adndropov

Kriminaal – poeg Vladimir Andropov

Valge laik tekib Andropovi puhul biograafiasse seoses tema suunamisega Karjalasse 1940.aastal, kui ta läks jäädavalt, vaatamata sama aastal sündinud poeg Vladimirile. Mõne aja pärast lahutas 1.naisest kirja teel. Hülgas kaks last, kuigi need saanud nime tema vanemate järgi  – Vladimir ja Jevgenia.

Diversantide koolis (?) kohtunud ta Tatajana Lebedeva’ga, kellega sai “kaks edukat last” – Igori ja Irina. Sõja ajal organiseeris Soome tagalas partisanisõda, neis karmides oludes saadud külmetus kahjustas tema neere, see haigus saatis teda lõpuni, nii et 80.aastaks töötas ta ühe neeruga.

Olles 11 aastat Karjala komsomoli organisaator, kujunes tal hingesugulus kohaliku esikommunisti Kuusineniga. Mille tõttu sattus hätta nn Leningradi süüasjas, mis kulges paralleelselt kodanlike-natsionalistide taandamisega sõjajärgses NL. Stalini surm päästis ta sellelgi korral halvimast, nii et 1956.aastal astus ta lavale NL saadikuna Budapestis, kui ta nõudis vene soomusvägede tänavatele toomist. Esialgu räägiti NLVD erivägedest, mis turvanuks raudteed ja sõjaväebaase. Andropovil oli nii palju närvi, et kolonnide liikumise ajal viibis MN esimehe Imre Nagy‘ga samas ruumis. On pakutud, et selline olukord loodi tema ettesöötmiseks, kuivõrd tapmise korral paistnuks olukorda sekkumine veel enam õigustatuna. Nagy ei suutnud uskuda, et samal ajal kui NL suursaadik vaatab talle ausalt otsa, siis oleks tarvilik organiseerida pealinna kaitset nõukogude vägede vastu. Kaks aastat hiljem Nagy hukati poomise teel. Kas oli see soome iseloomu tundmine, mis tegi teda nahaalseks?

Sõnad ja sõnad, teod ja teod – otsuste langetaja ei peaks lugema sündmusi silmadest või sõnadest, sest psühhopaadid kalduvadki riskantsele külmaverelisusele ning just sellised iseloomuomadused indikeerisid sobivust Tšekaa ridadesse.

“Külm pea, soe süda ja puhtad käed” – öelge seda 1920.aastate alguses tänaval hukatud vene õigeusu vaimulikele!

tarot kaardid

Bandiidi poomine

Andropovit jäi Ungari elu aeg saatma, kuivõrd tema kahe lapsega saatkonda varjunud abikaasal tuli tunnistada maja akendest (?) kommunistlike aktivistide jõhkrat peksmist ja ühe ungari miilitsa puuotsa poomist vanal Transilvaania kombel, mida siiani säilitab Taro-kaartide kujundus. Ülespoodul tõmmati kõht noaga lõhki. Abikaasa Tatjana Filippovna sai närvivapustuse, millest ei paranenud kunagi. Invasiooni järgselt hukati kaks korda nii palju inimesi nõukogude vägede poolt kui oli hukka saanud rahutuste ajal omavoli käigus.

Юрий Андропов. “Истина, страшней которой нету…” (2014)

Oli 15 aastat KGB esimees. Kohale sai seetõttu, et ei kuulunud Brežnevi arvates mitte ühessegi grupeeringusse. Käitus Brežnevi eluajal väga ettevaatlikult, helistas mitte otse Leonidile vaid alati sekretärile. Teine Andropov ilmnes peasekretärina. Kehtestas parteijuhtimisele eriteenistuse osakondadest moodustatud rööp- ehk varivalitsuse. Mis seletab hõlpsalt Gorbatšovi vangerdusi (sest Gorbatšovi valis välja Andropov!) ja lõpuks võimu koondmist otseselt eriteenistuliku taustaga ametkonna kätte kaasaegsel Venemaal.

Andropovi ajal hakati otsima väljapääsu majanduslikust ummikust – vahetati kogemusi teiste sotsialistlike maadega, mis olid lubanud eraisikutel tegeleda väikeettevõtlusega. Igapäevases elus muutus kauba-defitsiit tema ametiajal akuutsemaks. Arvuliselt represseeris ta vähem, see-eest oli tema kultuuripolitseid intelligentide seas enam tunda. Mitmed dissidendid saadeti maalt välja, teised, nagu koomik Gennadi Hazanov, said süütute KGB pilavate sketšide eest kesktelevisioonis töö- ja esinemiskeelu. KGB vastas süüdistustega “sionistlikus vandenõus” – muidugi nali, ent jõuline nali, nii et kõigil oli jahe!

Päevasel ajal korraldati družinnikud kontrollima kinodes, toitlustusasutustes ja kaubahoovides aega veetvate inimeste tööpabereid. Raskematel juhtumitel said asjaosalised süüdistuse mitte lihtsalt tööluusis vaid lausa parasitismis.

ei tea kas oli nii

Ei tea, kas oli nii!

KGB erukindral Vadim Kirpitšenko nägi tema parteitegevust siseteatrina, kus monoloogi maskeeriti dia- ja polüloogide simuleerimisega. Niiditõmbaja.

Vaatamata kriminaalsele teele läinud varalahkunud pojale, on tema lastelaste seas, Jaroslavi harust, edukaid järeltulijaid Venemaale jäänud. Tütrepoeg Andrei Volkov on samuti vene eriteenistusega seotud ehk FSB polkovnik.

Юрий Андропов. Терра инкогнита (2014)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: