“Mondscheinsonate”

14. november 1940.  Londonis teatakse juba, et Luftwaffe planeerib suuremat rünnakut Inglismaa vastu. Eelarvamuslikult oletatakse peasihtmärgiks Londonit. Alles pimeduse langedes selgub, et sakslased üritavad rünnata Coventry’d – keset Briti saart asetsevat 238 000 elanikuga tööstuslinna, kus leidub rohkelt tehaseid ja vabrikuid. BBC dokfilm pakub pommitajate arvuks 900, kuna WP loetleb 515 pommikandjat.

19:20 algab Coventry kohal operatsioon koodnimega “Mondscheinsonate”. Selles, mis järgnes,  päästab Lodewijk van Beethoveni maine vaid tema hollandi-belgia päritolu. Kõigepealt teevad linna kohal ringi X-Gerät’iga varustatud He-111 lennukid ja viskavad perimeetri ümber pikalt hõljuvaid-helkivaid signaalvarje. Seejärel visatakse lõhkepommidega katki linna kommunikatsioonid, elektri- ja veevarustusjaamad. Teise lainena visatakse taas süütepomme, ja kuivõrd veevärk ei tööta, siis lõhkepommide vaibana linnale pillamine vallandas ennenägematu tuletormi.

Linna kaitseb vaid 36 õhukaitsekahurit, mis lasevad välja 6700 tõrjelaengut – kõik pommitajad pääsevad puhtalt. Enamgi, Luftwaffe pommitajad teevad mitu ringi: pommid on võrreldes hilisemate briti retkedega väiksemad ja lastid kergemad, ent öötööd tehakse vahetustena.

SCE coventry cath

20:00 süttib linna pärl – Püha Miikaeli katedraal. 15.novembri esimestel tundidel 6:15 tehakse viimane ring.

Inimesed istusid selle öö kuni 300 inimese kaupa pommivarjendites (33 000) – paraskid täitusid kiiresti, hais oli väljakannatamatu, ent väljas polnud õhk hingamiseks sugugi värskem.

Dokfilmi lugeri 23:30 paiku on näha haruldasi saksa kaadreid pommirünnaku läbiviimisest, mitte niivõrd ajaloo vaid Reich’i lennuakadeemiate õppefilmide jaoks.

Sellel ööl põletati maha 4300 kodu. 2/3 linna hoonetest olid muutunud kasutuskõlbmatuks. Lisaks Miikaelile said pihta veel kaks kirikut ja kaks haiglat.

Hukkus 568 inimest (nende seas üheksa konstaablit), 863 said raskelt viga, sandistusid.

Sakslased viskased linnale 500 tonni lõhkepomme, 36 000 ühikut süütepomme. Partei juhtkond, Saksamaal, tundis sellist uhkust, et unustati Rotterdam-Warssav, selle asemel hakati Göringi auks kõnelema avalikes sõnavõttudes koventreerimisest (coventrieren!). Ei kübetki kahetsust tõiga osas, et avalikult sülitati igasugusele täpis-pommitamise ideele.

Reedel, 15.novembril, ei lahkunud 100 000 linna elanikku mitte nädalavahetust pühitsema, vaid pagesid elu eest: pilt, mida kogenud sõjareporterid olid näinud nii Hispaanias, Soomes kui ka Belgias. Kui see ei olnud terrorirünnak, siis mis see oli?

Oli igati ootuspärane, et RAF pommituslendurite õigustuseks Saksamaa vaippommitamisel sai Coventry!

Järgnevatel aastatel, igapäevaselt, viskasid britid kolm korda ja ameeriklased neli korda enam pomme Saksamaale, kui oli heidetud Coventry’le.

2009.aastal BBC valminud dokumentaalfilm The Bombing of Coventry kasutab Arvo Pärdi heliteoseid. Emotsionaalselt kaasahaarava filmijutustuse lõpetab Pärdi Spiegel im Spiegel. Link on liikuv, pealkirja järgi iseseisvalt leitav.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: