Usun Lance Armstrongi!

Lance Armstrong läks koduperenaiste saatesse ja … tunnistas neile kõik üles!

Miljonid veekalkvel silmad jälgisid raudmehe “hävingut” ja tema ühesilbilisi vastuseid. Kõik soovijad leiavad ülevaated-klipid CNN koduleheküljelt.

Oprah: Kas sa oled kunagi võtnud keelatud aineid parandamaks jalgrattagasõitmise võimekust?

Lance: Jah!

Oprah: Kas üks neist keelatud ainetest oli EPO?

Lance: Jah!

Oprah: Kas sa oled kunagi teinud veredopingut või kasutasid vereülekannet parandamaks jalgrattasõidu võimekust?

Lance: Jah!

Oprah: Kas sa kasutasid mõningaid teisi keelatud aineid nagu testosteroon, kasvuhormoon?

Lance: Jah!

Oprah: Kas kõigi nende seitsme Tour de France’i võidu korral võtsid korragi keelatud aineid?

Lance: Jah!

Oprah: Kas tavapäraste inimvõimete varal on võimalik, dopingut tarvitamata, seitse korda võita Tour de France?

Lance: Ei!

See pole hetk juubeldamiseks ega ka mitte parastamiseks vaid võimalus kaitsekõnedeks.

Et professionaalne sport on endiselt jälgimisväärne ja erakordne eluteevalik.

Ma käisin aastaid Jakobi tänava väikeses saalis jõutreeningutel ja ehkki avalikult keegi ainete tarvitamisega ei hoobelnud, tuli kümnekonna aasta jooksul ühtteist, siiski, ilmsiks.

Üks asi olid kuulujutud, teine asi, kui asjaosalise enda juuresolekul öeldi: seda ta oli siis, kui ta end süstis! Ja asjaosaline ei vaielnud vastu, et tema rinnaümbermõõt 128cm oli testosterooni süstimise tulemus. Kõik olid ülinoored mehed 18-21 aastat! Ent kui raha otsa sai, siis kadus lihas ja võimekus sama kiiresti.

Seal näiski leiduvat mõningane seltskond, eelkõige jõustõstmise harrastajad, kes abiaineteta treenimist pidasid täiesti mõttetu mehe tegevuseks.

Teinekord üllatas tuntud rammumees mind mööndusega, et ka steroidide mõju saavutuslikkusele kuulub organismi ehk loodusliku andekuse sekka.

Kulturism näis selles suhtes üldsegi väljaspool kahtlust seisvat.

Ma ei ole kunagi, seevastu, kahetsenud, et pole steroide etc soorituse parandamiseks tarvitanud. Sest võtsin algusest peale orientiiriks 19.sajandi ja 20.sajandi alguse professionaalse raskejõustiku. Näiteks strühniin võis parandada valu talumist sooritusel, ent lõppkokkuvõttes oli mürk, ning mõjult polnud mingilgi määral steroididega võrreldav.

Seega, kui ma end surumispingile seadsin, siis mõtlesin eelkõige sellele, et Lurich ja Hackenschmidt suutsid puhtalt suruda 160 kilo, olles kogult väiksemad mehed, ja Lurich tõukas (keha abil) lausa 200 kilo, olles ise 90-kilone mees, mis on erakordne saavutus!

Ma sain täiesti puhtalt (ilma nn surumissärgita ja liikumatu kere, rinnakorviga) kätte 150 kilo. Mis on suhteliselt keskpärane. Aga see polnud minu tugevaim külg.

Lurichi-taolisi liigutusi suutsin teha ka 220-kiloga. Ent see on kokkuvõttes jama.

Samas ma tean, et rööbaspuudel korduste tegemisel, lõpuks riputanud endale külge 60 lisakilo ja ka rippes käte kõverdamisel ma ületasin neid kõiki.

Paraku aeg teeb oma töö ja 35-aastasena Aubagne’s ei suutnud ma end tagasi 18-aastaseks võluda, et teha puhtalt 30-35 tõmmet – organism oli tühi.

Mis Eesti sporti puudutab, siis Lance Armstrong on sealse spordi moraalses mõttes tugevasti Ida-Euroopas, k.a Eestist, ette rebinud. Praeguse seisuga.

Sest siin kohtab jõusaalides omajagu täistopitud harrastuskergejõustiklasi jt, kes praalivad ka oma olematu lihaskonna puhul, et raskejõustiklased nagu maadlejad-poksijad-judokad jõuavadki kõige vähem. Sellist ebaausast eelisest võetud üleolekutunnet nimetatakse antiigist peale ülbuseks (superbia).

Asi on väga lihtne. Steroidid ei anna tasakaalu ega koordinatsiooni. Ja see, kes on petis, teeb kohe panuse ainuüksi toore jõu kasvatamisele, ent võitlusvaimu, taluvust, osavust ja hingestatud treenitust sellega ei saavuta. Raskejõustiku treeningud on pikad ja kaks esimest aastat tuleb ära taluda suur hulk valu, enne kui Majja sisse saab.

Nicolas Poussin - Echo and Narcissus (1628-30)

Nicolas Poussin – Echo and Narcissus (1628-30)

Seega spordi suhtes on kaks äärmust – äbarikud, kes usuvad, et füüsiline suutlikkus on lameduse ja “medikamentide” vili, ja patoloogilised nartsissistid, kelle ravimitarvitamist käivitab algupärane hirm, et neil tuleb võrdne-võrdsega mõõtu võtta. Nartsissist ei ole fair play’ks võimeline ja ka ei allu selles suhtes ravile, sest see moodustabki tema personaalsuse ehk isiksuse.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: